Japonia przeznaczy 15,8 miliarda jenów (106 milionów dolarów) na pomoc dla Ukrainy, podało w niedzielę Kyodo News, powołując się na niezidentyfikowane źródła.

Japonia przeznaczy 15,8 miliarda jenów (106 milionów dolarów) na pomoc dla Ukrainy, podczas konferencji, która odbędzie się 19 lutego w Tokio, podało w niedzielę Kyodo News, powołując się na niezidentyfikowane źródła.

Kyodo twierdzi, że fundusze zostaną wykorzystane na odbudowę w siedmiu obszarach, w tym w rolnictwie.

W konferencji mają wziąć udział premier Japonii Fumio Kishida i premier Ukrainy Denys Szmyhal, a także przedstawiciele rządów i przemysłu z obu krajów.

Japonia w grudniu, po zmianie swoich wytycznych dotyczących eksportu broni, oświadczyła, że przygotuje się do wysłania rakiet przeciwlotniczych Patriot do Stanów Zjednoczonych.

Japonia nadal nie może wysyłać broni do krajów pogrążonych w wojnie, ale takie dostawy do USA mogłyby pośrednio przynieść Ukrainie korzyści, zwiększając zdolność Waszyngtonu do zapewnienia Kijowowi pomocy wojskowej.

W poniedziałek minister spraw zagranicznych Japonii Yoko Kamikawa spotkała się z Ministrem Spraw Zagranicznych Radosławem Sikorskim w Warszawie i złożyła wieniec na Grobie Nieznanego Żołnierza. Spotkała się też z prezydentem Andrzejem Dudą.

Tematem rozmów z prezydentem były dwustronne relacje polityczne i gospodarcze oraz kwestie bezpieczeństwa, zwłaszcza w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę, a także sytuacji w Azji Południowo–Wschodniej.

Swoją wizytę w Polsce rozpoczęła w sobotę, ale przerwała ją, aby złożyć niezapowiedzianą wizytę na Ukrainie, gdzie obiecała dalsze wsparcie Japonii dla tego kraju. Podczas swojej wizyty Japonia ogłosiła, że wpłaci 37 mln dolarów do funduszu powierniczego NATO na rzecz zapewnienia Ukrainie systemów wykrywania dronów.

W Warszawie Kamikawa powiedziała reporterom podczas krótkiej konferencji prasowej, że udała się na Ukrainę, aby pokazać „trwałą solidarność Japonii z Ukrainą” i pochwaliła Polskę za jej rolę w pomocy ukraińskim uchodźcom.

„Japonia będzie nadal współpracować z Polską, aby tak szybko, jak to możliwe, zakończyć agresję Rosji na Ukrainę i zapewnić Ukrainie sprawiedliwy i trwały pokój” – powiedziała w komentarzach przetłumaczonych przez tłumacza.

Kresy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply