Kraj jest podzielony w kwestii tego, czy Irlandia powinna przystąpić do NATO, a większość ludzi obawia się, że wojna na Ukrainie doprowadzi do niedoborów żywności – wynika z nowego badania na temat stosunku Irlandczyków do neutralności ich kraju. 

Według sondażu przeprowadzonego pod koniec czerwca i na początku lipca przez firmę Behaviour Wise 52 proc. Irlandczyków popierało przystąpienie do NATO, a 48 procent było przeciwnych.

6 na 10 osób stwierdziło, że utrzymanie neutralności Irlandii jest dla nich ważne, ale tylko 42 proc. twierdzi, że zapewni to krajowi bezpieczeństwo w przypadku globalnej wojny.

Więcej osób popierających partie rządowe — Fianna Fáil, Fine Gael i Partię Zielonych — poparło rezygnację z neutralności, podczas gdy zwolennicy Sinn Féin byli w tej kwestii podzieleni.

Badanie wykazało poparcie dla zwiększenia wydatków na obronę wojskową. Jedynie jedna osoba na dziesięć twierdziła, że obecny poziom wydatków jest zbyt wysoki.

Poparcie dla przystąpienia do NATO było najwyższe wśród osób w wieku 65 lat i starszych (65 proc.) oraz wśród mężczyzn – 58 proc.

Około 54 proc.  ludzi poparło dołączenie do przyszłej armii UE, a nie NATO. Poparcie dla tego pomysłu wyniosło 67 proc. wśród osób w wieku 65 lat i więcej oraz 64 proc. wśród mężczyzn i osób w wieku 55-64 lat. Spośród osób w wieku 18-24 lata poparcie wyniosło 62 proc.

CZYTAJ TAKŻE: Sejmowe komisje za przyjęciem Szwecji i Finlandii do NATO

Badanie wykazało wysoki poziom niepokoju związanego z rosnącymi cenami żywności i potencjalnymi jej niedoborami – 9 na 10 ankietowanych osób wyrażało zaniepokojenie sytuacją w tym zakresie.

Około 57 proc. ankietowanych stwierdziło, że ​​Irlandia powinna gromadzić zapasy żywności, aby przygotować się na ewentualne niedobory, 22 proc. uznało, że nie jest to konieczne.

Prawie dwie trzecie ludzi nie wierzyło, że Irlandia jest bezpieczna przed globalnym brakiem bezpieczeństwa żywnościowego.

8 na 10 osób obawiało się, że wojna na Ukrainie doprowadzi do niedoborów żywności i głodu w wielu krajach.

Prawie 60 proc. ankietowanych stwierdziło, że Irlandia powinna nadal przyjmować uchodźców uciekających przed wojną z Ukrainy i innych krajów, a podobny odsetek zgodził się, że UE powinna zakazać importu rosyjskiego gazu i ropy, nawet jeśli oznaczałoby to wyższe ceny energii w Irlandii.

Ankietę internetową przeprowadzano na próbie 1845 dorosłych Irlandczyków.

CZYTAJ TAKŻE: 3/4 Finów za przystąpieniem do NATO [SONDAŻ]

Kresy.pl / irishtimes.com

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply