Wypowiedzi ukraińskiego ambasadora są wypaczeniem faktów historycznych, bagatelizują Holokaust i obrażają tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego ludzi - oświadczyła w piątek ambasada Izraela w Berlinie, odnosząc się do słów ambasadora Ukrainy w Niemczech, Andrija Melnyka. Ukraiński ambasador wywołał poruszenie w niemieckiej prasie odmawiając odcięcia się od lidera OUN, Stepana Bandery, zaprzeczając jego odpowiedzialności za zbrodnie na Żydach, a także usprawiedliwiając zbrodnie banderowców na Polakach.

W piątek do słów ukraińskiego ambasadora w Niemczech odniosła się ambasada Izraela w Berlinie: "Wypowiedzi ukraińskiego ambasadora są wypaczeniem faktów historycznych, bagatelizują Holokaust i obrażają tych, którzy zostali zamordowani przez Banderę i jego ludzi".

"Stwierdzenia ambasadora nie tylko podważają wartości, które wszyscy cenimy i w które wierzymy, ale także podkopują odważną walkę narodu ukraińskiego o życie zgodnie z wartościami demokratycznymi" - dodano.

Kolejna partia pojazdów wielozadaniowych Cougar 4×4 dotarła z USA do Polski. Podobnie, jak te przysłane wcześniej, trafią do jednostek wojskowych na wschodzie kraju. Łącznie, Polska otrzymała już ponad 200 takich pojazdów.

W sobotę szef MON, Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski dotarła kolejna partia pojazdów wielozadaniowych MRAP COUGAR 4×4. Trafią do jednostek wojskowych we wschodniej części naszego państwa.

W Charkowie nie chcą zmieniać nazwy ulicy i stacji metra im. Puszkina Poinformował o tym burmistrz miasta Igor Terechow w komentarzu do "Radia Swobody".

"Jaka jest wina Puszkina? Że Putin się urodził? Co więcej, Puszkin jest światowej sławy poetą, podobnie jak Lermontow. (...) Mamy ulicę i stację metra im. Puszkina. Niech tak zostanie" - powiedział Terechow.

Wcześniej Rada Miejska Charkowa odmówiła zdemontowania herbu Ukraińskiej SRR z budynku rady miejskiej, powołując się na fakt, że budynek jest pomnikiem historii i architektury o znaczeniu lokalnym. Decyzje o tym statusie zapadły w 1972 i 1980 roku.

Według szefa PiS, Jarosława Kaczyńskiego, banki powinny pójść „po rozum do głowy” i „radykalnie” zwiększyć oprocentowanie wkładów oszczędnościowych i depozytów. Zagroził, że inaczej zostaną obłożone podatkiem.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Białegostoku, krytycznie wypowiedział się na temat obecnej działalności banków, w sytuacji, gdy stopy procentowe są coraz wyższe. Jego zdaniem, banki powinny pójść „po rozum do głowy” i „radykalnie” podwyższyć oprocentowania wkładów oszczędnościowych czy depozytów. Zaznaczył, że dziś często są one na poziomie zaledwie 0,1-0,3 proc.

Polskie samobieżne haubice "Krab" już z powodzeniem pracują na froncie - poinformował w piątek na swoim Facebooku Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny. (więcej…)

Trzy rosyjskie okręty wojenne przepłynęły pomiędzy najbardziej wysuniętymi na zachód wyspami Japonii, Yonaguni i Iriomote - przekazał w sobotę resort obrony Japonii. Incydent został powiązany przez agencję Kyodo z nasilającymi się napięciami w relacjach Tokio z Moskwą na tle wojny na Ukrainie.

Rosyjski niszczyciel, fregata i okręt zaopatrzeniowy przepłynęły w piątek pomiędzy japońskimi wyspami leżącymi na Morzu Wschodniochińskim, w pobliżu Tajwanu - podaje agencja Kyodo. Medium zwraca uwagę, że japoński resort obrony po raz pierwszy podał do publicznej wiadomości informacje o działaniach rosyjskich okrętów na tym obszarze.

Japońskie ministerstwo obrony uważa, że okręty wracały do Rosji. Agencja Kyodo połączyła incydent ze zwiększoną obecnością marynarki wojennej Rosji i Chin na wodach otaczających Japonię.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 260 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
35%