Pierwsze amerykańskie pojazdy wielozadaniowe Cougar 4×4, które dotarły z USA do Polski, trafią do jednostek na wschodzie kraju.

W poniedziałek minister obrony, Mariusz Błaszczak poinformował, że Polska otrzymała pierwszą partię pojazdów wielozadaniowych MRAP COUGAR 4×4.

Przed chwilą do Polski trafiły pierwsze z 300 zamówionych w ubiegłym roku dla Wojska Polskiego wozów Cougar 4×4” – napisał na Twitterze minister Błaszczak. Dodał, że pojazdy te „już wkrótce trafią do jednostek wojskowych rozlokowanych na wschodzie Polski”.

Czytaj także: Pierwsza partia amerykańskich Cougarów i samolot C-130H Hercules już niedługo w Polsce

Rzecznik Agencji Uzbrojenia, ppłk Krzysztof Płatek zaznaczył z kolei, że pierwsza transza liczy 70 pojazdów. Dodał, że kolejne dostawy mają zostać zrealizowane „już w najbliższych tygodniach”.

Przypomnijmy, że szef MON Mariusz Błaszczak informował w grudniu ub. roku o podpisaniu z USA umowy na dostawę 300 używanych pojazdów MRAP typu Cougar. Podkreślił, że pojazdy mają zostać dostarczone Wojsku Polskiemu na początku 2022 r.

Zwracaliśmy już uwagę, że stawia to pod znakiem zapytania realizację programu „Pegaz”. W Planie Modernizacji Technicznej 2017-2022 zakładano, że w ramach programu „Pegaz” ówczesny Inspektorat Uzbrojenia MON zakupi 105 Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych (WPWS) dla Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej, w dwóch etapach, a w późniejszym okresie, od 2022 roku, także dla Wojsk Lądowych. Zaznaczano jednak, że potrzeby odbiorców są wyższe i potrzeba odpowiednio 150 i 130 nowych pojazdów, nie licząc kilkuset dodatkowych dla reszty sił zbrojnych.

Tymczasem w odpowiedzi na pytanie, czy ogłoszony zakup to realizacja programu Pegaz, mjr Krzysztof Płatek, ówczesny Rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia, poinformował w listopadzie: „Pozyskanie pojazdów MRAP Cougar 4×4 pozwala zaspokoić bieżące potrzeby Sił Zbrojnych RP. Perspektywiczne potrzeby opisane wymaganiem operacyjnym będą mogły zostać zrealizowane w późniejszym terminie”.

Jak informowaliśmy pod koniec lipca ub. roku, Inspektorat Uzbrojenia opublikował na swojej stronie internetowej informację o unieważnieniu z powodu błędów formalnych postępowania przetargowego w sprawie zakupu partii wielozadaniowych pojazdów dla Wojsk Specjalnych, kr. Pegaz. Powodem tego kroku były błędy formalne. Decyzja zapadła 23 lipca.

Jeszcze w połowie lipca informowano, że pod uwagę brani są czterej oferenci: Huta Stalowa Wola S.A. wraz z Tatra Export s.r.o., H.Cegielski-Poznań S.A. wraz z firmą Arquus, Thales Polska Sp. z o.o. oraz AMZ Kutno S.A. Według deklaracji postępowanie obejmowało plan zakupu 15 egzemplarzy z opcją na 90 kolejnych.

Cougar to amerykański transporter opancerzony typu MRAP. Posiada napęd 4×4. Jego załoga liczy 6 osób. Pojazd posiada zwiększoną ochronę przed wybuchem min lądowych oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Masa całkowita podjazdu to ponad 17 t, a jego ładowność to ponad 2,5 tony. Zasięg operacyjny Cougara wynosi 966 km. Jego maksymalna prędkość to 105 km/godz.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply