Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia podpułkownik Krzysztof Płatek poinformował we wtorek, że w drodze do Polski jest już pierwsza partia wozów typu MRAP Cougar 4×4. Dodał, że pierwszy samolot transportowy C-130H jest już przygotowywany do lotu przez Atlantyk do Polski.

Rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia podpułkownik Krzysztof Płatek przekazał we wtorek, że pierwsza partia pojazdów wielozadaniowych MRAP COUGAR 4×4 jest już w drodze do Polski. “Co ważne, są to pojazdy o przebiegach wynoszących zaledwie ok. 200 km. Natomiast pierwszy C-130H HERCULES przeszedł już sprawdzenia w locie i jest szykowany do przelotu nad Atlantykiem” – dodał.

Przypomnijmy, że szef MON Mariusz Błaszczak informował w grudniu ub. roku o podpisaniu z USA umowy na dostawę 300 używanych pojazdów MRAP typu Cougar. Podkreślił, że pojazdy mają zostać dostarczone Wojsku Polskiemu na początku 2022 r.

Zwracaliśmy już uwagę, że stawia to pod znakiem zapytania realizację programu „Pegaz”. W Planie Modernizacji Technicznej 2017-2022 zakładano, że w ramach programu „Pegaz” ówczesny Inspektorat Uzbrojenia MON zakupi 105 Wielozadaniowych Pojazdów Wojsk Specjalnych (WPWS) dla Wojsk Specjalnych i Żandarmerii Wojskowej, w dwóch etapach, a w późniejszym okresie, od 2022 roku, także dla Wojsk Lądowych. Zaznaczano jednak, że potrzeby odbiorców są wyższe i potrzeba odpowiednio 150 i 130 nowych pojazdów, nie licząc kilkuset dodatkowych dla reszty sił zbrojnych.

Tymczasem w odpowiedzi na pytanie, czy ogłoszony zakup to realizacja programu Pegaz, mjr Krzysztof Płatek, ówczesny Rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia, poinformował w listopadzie: „Pozyskanie pojazdów MRAP Cougar 4×4 pozwala zaspokoić bieżące potrzeby Sił Zbrojnych RP. Perspektywiczne potrzeby opisane wymaganiem operacyjnym będą mogły zostać zrealizowane w późniejszym terminie”.

Jak informowaliśmy pod koniec lipca ub. roku, Inspektorat Uzbrojenia opublikował na swojej stronie internetowej informację o unieważnieniu z powodu błędów formalnych postępowania przetargowego w sprawie zakupu partii wielozadaniowych pojazdów dla Wojsk Specjalnych, kr. Pegaz. Powodem tego kroku były błędy formalne. Decyzja zapadła 23 lipca.

Jeszcze w połowie lipca informowano, że pod uwagę brani są czterej oferenci: Huta Stalowa Wola S.A. wraz z Tatra Export s.r.o., H.Cegielski-Poznań S.A. wraz z firmą Arquus, Thales Polska Sp. z o.o. oraz AMZ Kutno S.A. Według deklaracji postępowanie obejmowało plan zakupu 15 egzemplarzy z opcją na 90 kolejnych.

Cougar to amerykański transporter opancerzony typu MRAP. Posiada napęd 4×4. Jego załoga liczy 6 osób. Pojazd posiada zwiększoną ochronę przed wybuchem min lądowych oraz improwizowanych ładunków wybuchowych. Masa całkowita podjazdu to ponad 17 t, a jego ładowność to ponad 2,5 tony. Zasięg operacyjny Cougara wynosi 966 km. Jego maksymalna prędkość to 105 km/h.

Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply