Władze Norwegii zwlekały z podaniem informacji o przekazaniu Ukraińcom haubic samobieżnych M109A3GN kal. 155 mm ze względów bezpieczeństwa. Norwegowie zapowiedzieli, że „kolejne dostawy broni nie będę ogłaszane ani komentowane”.

W środę norweskie ministerstwo obrony poinformował, że Ukrainie przekazano 22 samobieżne haubice M109 wraz z wyposażeniem, częściami zamiennymi oraz amunicją. Wcześniej siły zbrojne Norwegii przeprowadziły w Niemczech szkolenie ukraińskich artylerzystów.

„Rozwój wojny na Ukrainie wskazuje, że konieczne jest przekazanie również cięższego uzbrojenia” – podkreślił minister obrony Norwegii, Bjorn Arild Gram.

 

Jak dotąd, rząd Norwegii zwlekał z podaniem informacji o darowiźnie ze względów bezpieczeństwa. W swoim komunikacie norweski resort obrony zaznaczył, że „kolejne dostawy broni nie będę ogłaszane ani komentowane”.

O tym, że norweskie haubice samobieżne M109 w wersji A3GN trafiły na Ukrainę, poinformował z końcem maja br. ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Minister nie poinformował jednak o tym, ile haubic otrzymała ukraińska armia.

Należy zaznaczyć, że najprawdopodobniej Ukraińcy stracili już co najmniej jedną haubicę tego typu. We wtorek w sieci zamieszczono nagranie, na którym widać, że bateria, składająca się z trzech niedawno otrzymanych przez Ukrainę samobieżnych haubic M109 została ostrzelana przez Rosjan, najpewniej przez systemy artylerii rakietowej Uragan, z amunicji kasetowej. W rezultacie Ukraińcy najprawdopodobniej utracili jedną z maszyn.

Wcześniej, w sobotę, ukraiński Sztab Generalny opublikował fotografie przedstawiające ukraińskich żołnierzy wykorzystujących samobieżne haubice M109, przekazane Ukrainie przez Norwegię.

Ukraiński „Portal Militarny” pisał wcześniej, że Norwegia zamierza dostarczyć Ukrainie samobieżne haubice kal. 155 mm M109A3GN. Serwis powołuje się na publikację norweskiego portalu Nettavisen z końca kwietnia br. Według niego, Norwegowie mogliby wysłać na Ukrainę co najmniej 20 takich haubic, żeby wesprzeć ukraińską armię w walce z siłami rosyjskimi.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Nettavisen oraz media ukraińskie podały, że Norwegia dysponuje 55 haubicami M109A3GN, czyli zmodernizowanymi w drugiej połowie lat 80. XX wieku systemami pozyskanymi kilkanaście lat wcześniej od Niemiec Zachodnich. Kilkanaście z nich miało zostać dodatkowo zmodernizowanych w 2007 roku. Większość została jednak wycofana z użytku i trafiła do magazynów. Zaznaczano, że nie wszystkie z nich są gotowe do użytku. Pod koniec kwietnia poinformowano, że kilka haubic wyjechało na poligon na testy ogniowe. Norweskie media podały, że łącznie przetestowanych miało zostać ponad 20 tych systemów artyleryjskich, najpewniej z myślą o sprawdzeniu ich stanu technicznego przed wysyłką na Ukrainę. Zasięg ognia tych haubic wynosi około 30 km.

Czytaj także: Polska sprzeda Ukrainie ponad 50 armatohaubic Krab

PAP / msn.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply