Państwa NATO podpisały z Macedonią Północną porozumienie o przyjęciu tego kraju do Sojuszu. – podaje BBC. Podpisanie odpowiedniego protokołu przez przedstawicieli 29 członków paktu i ministra spraw zagranicznych Macedonii Północnej odbyło się w środę w kwaterze głównej NATO w Brukseli.

Protokół będzie musiał teraz zostać ratyfikowany przez każde z państw NATO. Jak podaje BBC, pierwszym krajem, który może tego dokonać jest Grecja, która wcześniej odblokowała północnemu sąsiadowi drogę do sojuszu zawierając z nim historyczną umowę o zmianie nazwy tego kraju. Głosowanie nad ratyfikacją protokołu ma odbyć się w greckim parlamencie jeszcze w tym tygodniu. Wówczas Macedonia, która obecnie występuje pod nazwą „Była Jugosłowiańska Republika Macedonii” i angielskim akronimem FYROM, zgłosi ONZ zmianę nazwy kraju na “Republika Północnej Macedonii”.

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał dzisiejsze wydarzenie “historycznym” i chwalił “odwagę” premierów Grecji i Macedonii – Alexisa Tsiprasa i Zorana Zaewa, którzy zdecydowali w ubiegłym roku o zakończeniu historycznych sporów. “Długo czekaliśmy na dołączenie przez was do naszej rodziny” – mówił Stoltenberg do ministra spraw zagranicznych Macedonii Północnej Nikoli Dimitrowa.

Radio RMF FM przypomniało przy okazji podpisania protokołu, że źródła w NATO informowały w grudniu, że zakończenia procedury przyjęcia Macedonii do sojuszu można się spodziewać wiosną 2020 roku.

Jak pisaliśmy, 11. stycznia parlament Macedonii zatwierdził poprawki do konstytucji umożliwiające zmianę nazwy państwa na Republika Północnej Macedonii. Zmiana nazwy jest realizacją porozumienia rządowego z Grecją. Grecy przez lata kontestowali nazwę Republika Macedonii uznając, że może ona stanowić podstawę roszczeń do terenu tej części historycznej Macedonii, która do dziś leży w granicach Grecji. Było to przyczyną niemożności podjęcia przez władze w Skopje realnych działań na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Lewicowy rząd Zorana Zaewa, który przejął w Macedonii władzę w 2017 roku, postawił sobie jako główny cel swojej polityki zagranicznej jak najszybszą integrację z Unią Europejską. W związku z tym stosunkowo szybko doprowadził do uzgodnienia z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem nowej nazwy państwa. Pod koniec stycznia br. minimalną większością głosów grecki parlament ratyfikował porozumienie z Macedonią.

Kresy.pl / BBC / Balcan Insight

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply