UE potrzebuje własnej broni atomowej, aby skutecznie odstraszać Rosję – napisał Der Spiegel w piątek. Medium przypomina, że pomysł europejskich sił nuklearnych ma swój początek w latach 50. XX wieku.

Der Spiegel przypomina, że ówczesny prezydent USA Donald Trump miał deklarować w 2018 roku chęć “wyprowadzenia” USA z NATO. “Jesteśmy na zewnątrz” – miał stwierdzić 12 lipca 2018 roku. “Nie będziemy walczyć z krajem (Rosją), który dostaje od innych krajów NATO pieniądze” – argumentował. “Co stanie się z Europejczykami, jeśli Ameryka wycofa się z NATO i zdejmie znad Europy swój parasol atomowy?” – zastanawia się Der Spiegel.

Medium przypomina, że pomysł europejskich sił nuklearnych ma swój początek w latach 50. Kanclerz Konrad Adenauer i minister obrony Franz Josef Strauss rozmawiali ze swoimi odpowiednikami z Francji i Włoch nt. budowy europejskiej broni jądrowej. Tajny układ w tej sprawie został podpisany w listopadzie 1957 roku. Chodziło o uniezależnienie się od amerykańskiego parasola nuklearnego. “Plan upadł z powodu ambicji prezydenta Francji Charlesa de Gaulle’a, który chciał mieć własną broń jądrową” – pisze Der Spiegel.

Były doradca Angeli Merkel ds. bezpieczeństwa Christoph Heusgen przekonuje, że Niemcy i inne kraje UE powinny podjąć w tej kwestii rozmowy z Francją. Chodziłoby o ich finansowy wkład w nuklearne odstraszanie w zamian za prawo do współdecydowania o użyciu francuskiej broni. Medium przypomina, że aktualnie Franca jest jedynym mocarstwem atomowym w Europie.

Pozostałe państwa UE zobowiązały się do rezygnacji z rozwijania własnej broni atomowej. Heusgen uważa, że najlepszym rozwiązaniem byłaby więc europeizacja francuskich „Force de frappe”.

Zobacz także: Łukaszenko grozi rozmieszczeniem rosyjskiej broni jądrowej na Białorusi

“Warunkiem byłaby wspólna strategia i polityczne planowanie” – zwracają uwagę autorzy. W przeciwnym wypadku problemem byłby „łańcuch rozkazów”.

UE może też w wąskim gronie rozpocząć prace nad atomowym projektem w ramach „wzmocnionej współpracy” – pisze Der Spiegel. “Nie byłoby to idealne rozwiązanie, ale od czegoś trzeba zacząć” – medium cytuje anonimowego doradcę politycznego w Berlinie.

Zobacz także: Pieskow: Rosja może użyć broni atomowej

spiegel.de / dw.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  Niech Pan Bóg nas chroni od realizacji takiego zamierzenia Niemiec!
  Niemcy już kilka razy w historii przepoczwarzyły się w bestię w krwawych i bezwzględnych wojnach (cywilizacja turańska w.g. prof. F. Konecznego)!
  W mojej prywatnej ocenie UE to niemiecki kołchoz typu ruskiego ZSRR.
  To Niemcy za pośrednictwem tzw. UE robiły i robią co chcą: Nord Stream 1 i 2, przyjazne stosunki z Rosją ponad głowami innych państw, wojna hybrydowa dla podporządkowania “państw” członkowskich poprzez tzw. “praworządność” za kasę – likwidacja kopalni Turów, podporządkowanie “polskich” sądów de – facto Niemcom (hegemon UE) aaa……. teraz jeszcze przyzwolenie na broń atomową!
  Wojska amerykańskie stacjonujące w Niemczech od II wojny światowej były i są po to, aby zabezpieczyć Europę przed ponownym przepoczwarzeniem się Niemiec w bezwzględną i krwawą BESTIĘ!
  Nigdy więcej wojny w wydaniu niemieckim i ruskim!!!!!………………………..!!!