Wspieramy naszych sojuszników i wspieramy Litwę – oświadczył we wtorek rzecznik amerykańskiego Departamentu Stanu Ned Price w czasie konferencji prasowej. Odniósł się w ten sposób do gróźb Rosji wobec Litwy po ograniczeniu tranzytu towarów do Obwodu Kaliningradzkiego. Nawiązał do artykułu 5. Traktatu Północnoatlantyckiego, który mówi, że atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich.

Nasze przywiązanie do NATO, w szczególności do artykułu 5., który mówi, że atak na jednego członka jest atakiem na wszystkich, to przywiązanie jest żelazne – oświadczył we wtorek rzecznik Departamentu Stanu USA Ned Price, cytowany przez portal Borrons. 

Price dodał, że Stany Zjednoczone z zadowoleniem przyjęły „bezprecedensowe środki gospodarcze” podjęte przez Litwę i inne narody przeciwko Rosji w związku z jej inwazją na Ukrainę.

W piątek Litwa poinformowała rosyjski obwód kaliningradzki, że z powodu sankcji UE zablokuje import i eksport dużej liczby towarów drogą kolejową. Gubernator obwodu kaliningradzkiego Anton Alichanow powiedział, że ograniczenie tranzytu wpłynie na 40 do 50 proc. produktów importowanych i eksportowanych z Rosji przez Litwę.

We wtorek wysłany do Kaliningradu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Rosji Nikołaj Patruszew zagroził Litwie środkami odwetowymi, które będą miały “poważny negatywny wpływ” na jej mieszkańców.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze groźby Rosji wobec Litwy w związku z wprowadzeniem w życie sankcji na tranzyt niektórych rosyjskich towarów przez terytorium Litwy do i z obwodu kaliningradzkiego. W poniedziałek rosyjskie MSZ wezwało do siebie charge d’affaires ambasady Litwy w Rosji Virginiję Umbrasiene. Litewskiej dyplomatce przekazano „zdecydowany protest” w związku z wprowadzonym „bez uprzedniego powiadomienia” zakazem tranzytu kolejowego dużej gamy towarów przez terytorium Litwy. Rosyjskie władze zażądały niezwłocznego zniesienia blokady tranzytu, a w przeciwnym razie pozostawiły sobie „prawo do działań w obronie swoich interesów narodowych”. We wtorek rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że Litwini „powinni zdawać sobie sprawę z konsekwencji, które niestety nastąpią”.

Zobacz także: Litwa odsyła Rosję do Komisji Europejskiej w sprawie sankcji na tranzyt towarów

borrons.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply