Prezydent Polski ma zawetować nowelizację ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych – wynika z nieoficjalnych informacji.

Według informacji podawanej przez Polską Agencję Prasą, Kancelaria Prezydenta przygotowała już dokument z uzasadnieniem decyzji prezydenta. Jeżeli Andrzej Duda zdecyduje się zawetować ustawę, będzie to jego pierwsze weto ustawy przyjętej przez Prawo i Sprawiedliwość.

Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, z którą ma nie zgadzać się prezydent, zmienia zasady wyłaniania prezesów izb, a także zwiększa uprawnienia nadzorcze izb nad jednostkami samorządu terytorialnego. Ustawa trafiła na biurko prezydenta pod koniec czerwca.

ZOBACZ TAKŻE: Ogłoszono wyniki sondażu zaufania Polaków: na pierwszym miejscu Andrzej Duda

Liczę na to, że prezydent jednak podpisze ustawę o Regionalnych Izbach Obrachunkowych, bo ta ustawa skutecznie zapobiegłaby zadłużaniu się samorządów — skomentował doniesienia o możliwym wecie poseł PiS Piotr Uściński, który był sprawozdawcą sejmowej komisji finansów ws. projektu o RIO.

Nie znamy uzasadnienia ani ostatecznej decyzji prezydenta. To był projekt rządowy i nie wiadomo, czy prezydent ma zastrzeżenia do zapisów, które były w projekcie rządowym, czy do poprawek, które w trybie poselskim były zgłoszone przez klub PiS – tłumaczył poseł Prawa i Sprawiedliwości

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Konflikt Duda-Macierewicz na tle nominacji generalskich

Jeżeli prezydent Andrzej Duda zdecyduje się zawetować ustawę, trafi ona do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Aby odrzucić weto prezydenta Sejm potrzebuje większości trzech piątych głosów, w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Jeżeli weto zostałoby odrzucone, prezydent musi podpisać ponownie uchwaloną ustawę i zarządzić jej ogłoszenie. Jeżeli jednak nie znajdzie się większość do odrzucenia prezydenckiego weta proces ustawodawczy kończy się i ustawa nie nabiera mocy prawnej.

Do tej pory prezydent zdecydował się zawetować cztery ustawy: o mniejszościach narodowych i etnicznych, ustawę o ratyfikacji poprawki dauhańskiej do protokołu z Kioto, nowelę ustawy o lasach oraz o uzgodnieniu płci. Wszystkie te podjął jeszcze w październiku 2015 roku, za rządu Ewy Kopacz.

Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych zmienia zasady przeprowadzania konkursu na prezesa izby. Obecnie kandydata na prezesa wybiera w konkursie kolegium izby spośród członków kolegium i pozostałych kandydatów spełniających wymogi. Po nowelizacji prezes miałby być powoływany i odwoływany przez premiera na wniosek szefa MSWiA.

Ponadto nowela wprowadza także szersze pole kontroli dla inspektorów, którzy będą badać nie tylko jak dotąd, legalności wydatków, ale też gospodarność w zakresie tzw. tytułów dłużnych i w oparciu o kryterium rzetelności.

Po nowelizacji premier zyskałby prawo zawieszenia organów jednostek samorządu terytorialnego i ustanowienia zarządu komisarycznego na okres do dwóch lat w przypadku nierokującego szybkiej poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu przez nie zadań publicznych”.

Regionalne Izby Obrachunkowe są organami nadzorującymi i kontrolującymi jednostki samorządu terytorialnego w zakresie gospodarki finansowej oraz zamówień publicznych.

kresy.pl / wpolityce.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Ta ustawa o Regionalnych Izbach Obrachunkowych to nie głupi pomysł.Regionalne Izby Obrachunkowe kontrolujące finanse samorządów,już nazbyt spoufaliły się z kontrolowanymi,weszły w podejrzane układy z nimi,co nie wróży dobra dla regionalnych mieszkańców.Wprawdzie ustawa jest pewnym elementem centralizacji zarządzania,ale wolę to od nieodpowiedzialnego samorządów finansowego igrania.PAD nie powinien wetować ustawy,nie ze względów politycznych,lecz merytoryczne podstawy.