„Prezydent RP podpisał postanowienia w sprawie przedłużenia funkcjonowania Polskich Kontyngentów Wojskowych w Iraku, Kosowie, Republice Środkowoafrykańskiej oraz na Sycylii” – poinformowało w poniedziałek na Twitterze Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

1883 PLN    (8.55%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

W lipcu polski resort obrony poinformował, że w ramach operacji „Inherent Resolve” „kontyngent w Iraku liczy zgodnie do 350 żołnierzy i pracowników, a jego użycie zostało przedłużone do 31 grudnia 2019 r.”. Zaznaczono, że misja polskich żołnierzy ma charakter „szkoleniowo-doradczy oraz logistyczny”. Operacja „Inherent Resolve” została rozpoczęta przez Amerykanów w Iraku i Syrii i dotyczyła działań przeciwko dżihadystom z ISIS.

Czytaj na ten temat więcej: 150 polskich żołnierzy przybyło do bazy wojskowej USA w Iraku

Według aktualnych informacji w Kosowie stacjonuje ok. 230 polskich żołnierzy, na których składa się dowództwo i sztab PKW, kompania manewrowa oraz Zespół Łącznikowo-Monitorujący. Wojsko Polskie znajduje się w Kosowie nieprzerwanie od 1999 r., kiedy to NATO rozpoczęło operację „Allied Force”.

Polski Kontyngent Wojskowy zlokalizowany jest także w Republice Środkowoafrykańskiej w ramach sił Unii Europejskiej EUFOR RCA. W kwietniu 2013 doszło do upadku rządu Bozize, w wyniku tego Republika Środkowoafrykańska stała się państwem upadłym pozbawionym władzy centralnej. Sytuacja zaniepokoiła Radę Bezpieczeństwa ONZ, która wezwała organizacje międzynarodowe do podjęcia działań. Początkowo operacja była prowadzona przez wojsko francuskie, ale z czasem została przekształcona we wspólną operację Unii Europejskiej. Według najnowszych informacji z kwietnia 2015 r., w kraju tym stacjonuje zaledwie dwóch polskich żołnierzy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Natomiast Sycylii znajduje się ok. 100 polskich żołnierzy w ramach PKW EU SOPHIA. Ich głównym zadaniem jest podejmowanie działań zmierzająćych do ograniczenia nielegalnego przemytu ludzi i towarów do Europy oraz wspieranie morskich sił bezpieczeństwa Libii w szkoleniu i realizacji działań na rzecz ograniczenia nielegalnej imigracji.

Kresy.pl / twitter.com/BBN_PL

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz