W tym tygodniu 150 polskich żołnierzy rozpoczęło misję w amerykańskiej bazie wojskowej Al-Asad w Iraku. O sprawie przez kilka dni milczały MON i Dowództwo Operacyjne. Resort obrony twierdzi, że to kolejna zmiana Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku.

O przybyciu 150 polskich żołnierzy do bazy wojskowej Ain al-Assad w mieście Hit poinformowała we wtorek agencja Fars. Dzień wcześniej informacja na ten temat pojawiła się na arabskojęzycznym, irackim portalu al-Ma’aloumeh, który powoływał się na źródło w siłach bezpieczeństwa prowincji Anbar, gdzie znajduje się wspomniana baza.

Według źródła, na które powołują się wspomniane media, wysłanie polskich żołnierzy do tej bazy jest zbieżne z planami USA dotyczącymi zwiększenia liczby sił koalicji pod wodzą Stanów Zjednoczonych. W maju portal al-Ma’aloumeh pisał, powołując się na swoje źródła w irackich Siłach Mobilizacji Ludowej, że „Waszyngton planuje założyć bazy wojskowe i zwiększyć liczbę swoich żołnierzy w Iraku”. Amerykanie mieli już wówczas przystąpić do rozbudowy lub poszerzenia bazy lotniczej Ain al-Assad, w kierunku południowym. Miało to następować równolegle z przybywaniem amerykańskich pojazdów i sprzętu wojskowego.

Również saudyjska gazeta Okaz miała informować, powołując się na anonimowych irackich polityków, że USA zamierzają zwiększyć liczbę swoich żołnierzy w Iraku. O tych planach rzekomo miały zostać poinformowane władze w Bagdadzie. Z tych doniesień wynikało, że Amerykanie mówili o zamiarze założenia nowej bazy dla nowych oddziałów. Jak poinformowano, iracki rząd nie odpowiedział na prośbę ze strony Waszyngtonu.

Sprawę nagłośnił w mediach społecznościowych dr Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu, który w czwartek zwrócił uwagę na doniesienia mediów irackich. Pytał, „czy wracamy walczyć do Iraku?” i jaki jest mandat dla tego rodzaju działań ze strony Polski.

Dowództwo Operacyjne w reakcji na to poinformowało, że polski Kontyngent Wojskowy stacjonuje w Iraku od 2016 roku, a opisywane działania „to zwykła rotacja części kolejnej zmiany”. W bazie Al Asad wcześniej stacjonowali m.in. polscy saperzy, wykonujący zadania wsparcia inżynieryjnego na rzecz wojsk koalicyjnych w ramach VI Zmiany PKW w Iraku. Dr Szewko zwrócił jednak uwagę, że na profilu i stronach Dowództwa Operacyjnego nie było wiadomości na ten temat.

W czwartek wieczorem portal Onet.pl potwierdził, że 150 polskich żołnierzy rozpoczęło misję w Iraku. Według informacji MON, jest to „kolejna zmiana polskiego kontyngentu w ramach amerykańskiej operacji „Inherent Resolve” przeciwko Państwu Islamskiemu”.

Czytaj także: Szef MSZ: Polska wyśle wojska na Bliski Wschód

Resort obrony poinformował też, że „kontyngent w Iraku liczy zgodnie do 350 żołnierzy i pracowników, a jego użycie zostało przedłużone do 31 grudnia 2019 r.”. Zaznaczono, że misja polskich żołnierzy ma charakter “szkoleniowo-doradczy oraz logistyczny”. Operacja „Inherent Resolve” została rozpoczęta przez Amerykanów w Iraku i Syrii i dotyczyła działań przeciwko dżihadystom z ISIS.

W grudniu 2018 roku informowaliśmy, że w tym roku, w związku z postanowieniami szczytu NATO, wzrośnie liczba polskich żołnierzy w Iraku, którzy wezmą udział w misji szkoleniowej. Od 2017 roku Polska jako kraj wiodący uczestniczy w natowskim projekcie szkolenia instruktorów w dziedzinie napraw i utrzymania w sprawności poradzieckiego sprzętu armii irackiej. Dotyczy to przede wszystkim czołgów i wozów opancerzonych.

W lipcu ub. roku podczas szczytu NATO w Brukseli zatwierdzono misję szkoleniową w Iraku, z udziałem kilkuset żołnierzy, którą dowodzić ma Kanada. Polska zapowiadała udział w tej misji i zwiększenie liczebności kontyngentu w Iraku.

Zgodnie z postanowieniem prezydenta z końca czerwca 2018 r., Polski Kontyngent Wojskowy (PKW) może liczyć do 350 żołnierzy i pracowników stacjonujących w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie. PAP podawała wtedy, że ówczesna, faktyczna liczba polskich żołnierzy w Iraku była znacznie niższa.

Farsnews.com / twitter.com / onet.pl / Kresy.pla

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply