Według portalu Wirtualna Polska prezydent Duda postawił warunek podpisania ustawy przyznającej dodatkowe 2 mld zł dla mediów państwowych.

Uchwalona niedawno przez posłów Prawa i Sprawiedliwości ustawa przyznająca TVP i Polskiemu Radiu dodatkowe fundusze w kwocie 2 mld złotych wywołała duże kontrowersje. Z relacji środków masowego przekazu wynika, że taka ustawa sprawiła kłopot także prezydentowi na którego podpis czeka. Andrzej Duda postanowił jednak uwarunkować swoją aprobatę dla ustawy, co ma duże znacznie w kontekście toczącej się kampanii wyborczej.

W opublikowanym w poniedziałek artykule portalu Wirtualna Polska poinformowano, że prezydent spotkał się w trybie pilnym z szefem Rady Mediów Narodowych Krzysztofem Czabańskim. W czasie spotkania Duda miał oświadczyć, że podpisze ustawę o nowych funduszach dla państwowych mediów pod warunkiem, ze Czabański doprowadzi do odwołania Jacka Kurskiego ze stanowiska prezesa zarządu TVP. Prezydent zażądał by decyzja w tej kwestii zapadła do końca bieżącego tygodnia. W przeciwnym razie prezydent zawetuje ustawę.

Jednak według wp.pl Kurski nie zostanie odwołany ze stanowiska. Parlamentarzyści PiS są gotowi na odrzucenia prezydenckiego weta. Portal tłumaczy stanowisko prezydenta wymogami kampanii wyborczej bowiem dodatkowa dotacja dla mediów publicznych nie jest popularna wśród szerokiego elektoratu. Według sondażu United Surveys 62 proc. badanych przez tę pracownię sprzeciwia się przeznaczeniu dodatkowych funduszy dla tych mediów z budżetu państwa. Nawet wśród zadeklarowanych wyborców Andrzeja Dudy 28 proc. jest przeciwko podpisywaniu ustawy.

Były rzecznik prasowy PiS i współautor kampanii wyborczych tej partii Adam Hofman oceniając sytuację w studiu rozgłośni radiowej RMF FM również nie wykluczył zawetowania ustawy jako sposobu na odłożenie decyzji politycznej w sprawie dodatkowego finansowania mediów państwowych na okres po wyborach prezydenckich.

 

wp.pl/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply