Po raz pierwszy w ramach ćwiczeń amerykańskie drony uderzeniowe MQ-9 mają spróbować przełamać ukraińską obronę powietrzną na zachodniej granicy Ukrainy.

We wtorek dowództwo ukraińskich sił powietrznych poinformowało o nowych ćwiczeniach na Ukrainie, z udziałem amerykańskiego drona MQ-9 Reaper. Po raz pierwszy ma za zadanie w ramach ćwiczeń spróbować przełamać ukraińską obronę powietrzną na zachodniej granicy kraju.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

3802.49 PLN    (17.28%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Jak podano, ćwiczenia mają miejsce w strefie odpowiedzialności Dowództwa Powietrznego „Zachód”. Są bardzo ważnym elementem współpracy ze specjalistami dowództwa obrony przeciwlotniczej amerykańskich sił powietrznych w Europie. Zaznaczono, że celem ćwiczeń jest zbadanie teoretycznej zdolności do pokonania ukraińskiego systemu obrony przeciwlotniczej przez drony uderzeniowe, a także faktycznych zdolności bezzałogowców MQ-9 do radzenia sobie poradzieckimi środkami przeciwlotniczymi.

Cytowany w oficjalnym komunikacie strony ukraińskiej p.o. szefa dowództwa „Zachód”, gen. Dmytro Karpenko powiedział podczas wspólnej konferencji prasowej z Kevinem O’Brienem z delegacji US Air Force w Europie, że ćwiczenia te są dobrą okazją do skorzystania z wielkiego doświadczenia Amerykanów i do „otrzymania pewnego wsparcia materialno-technicznego”. Zaznaczył, że celem jest wymiana doświadczeń w sferze obrony powietrznej, w szczególności prowadzenia praktycznej nauki śledzenia i namierzania celu oraz imitowanego zestrzelenia drona MQ-9.

O’Brien zapewnił, że USA chcą w ten sposób wesprzeć ukraińskie pododdziały obrony powietrznej przy wykorzystywaniu naziemnych środków przeciwlotniczych, rakietowych wojsk dowództwa sił powietrznych. Zaznaczył, że cały czas współpracuje z ukraińskimi siłami powietrznymi. – Ale po raz pierwszy pracuję z przedstawicielami obrony powietrznej – dodał. Jego zdaniem, dwustronne ćwiczenia rozwijają sukcesy wspólnych, ukraińsko amerykańskich manewrów sił powietrznych podczas serii manewrów Czyste Niebo.

Ukraiński portal „Defense Express” zaznacza, że tego rodzaju ćwiczenia są interesujące dla Amerykanów z uwagi na to, że drugim pod względem siły obrony przeciwlotniczej krajem byłego ZSRR oraz producentem licznych systemów obrony powietrznej, które są używane również przez Rosję.

Przeczytaj: Ukraińska armia otrzymała nowy radar 35D6M

Niedawno informowaliśmy, że Departament Obrony USA zlecił ukraińskiej firmie Iskra dostawę nowych systemów radarowych do S-300. Służyć mają one do ćwiczenia ataków dronów na te systemy. Chodzi o radary 36D6, które po raz pierwszy do amerykańskiej armii trafiły w 2008 roku. Mobilny radar 3D do obserwacji przestrzeni powietrznej 36D6-M1 jest przeznaczony do stosowania jako część nowoczesnych zautomatyzowanych systemów obrony powietrznej, zespołów przeciwlotniczych wyrzutni rakietowych oraz do wykrywania nisko latających celów powietrznych w aktywnym i pasywnym zagłuszaniu, a także do kontroli ruchu lotniczego. zarówno do celów wojskowych, jak i cywilnych.

Facebook / defence-ua.com / Kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz