Prawie 10 tysięcy osób porzuciło służbę w ukraińskiej armii – wynika z dyskusji w trakcie posiedzenia parlamentarnej komisji ds. bezpieczeństwa narodowego i obrony Ukrainy.

Jak podała w czwartek agencja UNIAN, liczba dezerterów została podana na posiedzeniu komisji przez pierwszego zastępcę ministra obrony Iwana Rusnaka. Urzędnik komentując projekt zmian do ustawy o służbie wojskowej, który ma pomóc w uzupełnieniu braków osobowych w ukraińskiej armii, zaproponował wprowadzenie pojęcia „wstrzymania służby wojskowej”.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Jest to powiązane z tym, że na dzisiaj jest 9268 osób, które zdezerterowały z sił zbrojnych Ukrainy. W związku z tym pojęcie to będzie zastosowane do osób, które samowolnie opuściły jednostkę wojskową, zdezerterowały ze służby wojskowej lub dobrowolnie oddały się do niewoli” – mówił Rusnak.

Według wiceministra tacy żołnierze będą wykluczeni ze stanu osobowego sił zbrojnych, co pozwoli armii na uzupełnienie faktycznych braków.

Z wypowiedzi przewodniczącego komisji Serhija Paszynskiego wynika także, że władze chcą zlikwidować lukę prawną, zgodnie z którą dezerterzy mogą liczyć na żołd. „Bardzo szanujemy prawa człowieka, ale nie będziemy godzić się z tym, że jakiś sprzedajny sąd kogoś uniewinni, kogo nie było trzy lata na służbie i przywróci mu zapłatę.” – mówił Paszynski.

Członkowie komisji podjęli decyzję o wydaniu pozytywnej rekomendacji dla omawianego projektu.

Wcześniej w styczniu br. ukraińska prokuratura wojskowa informowała, że w okresie 2014-2018 (do września ub. roku) prokuratury skierowały do sądów ponad 11 tys. aktów oskarżenia w związku z samowolnym oddaleniem się z jednostki wojskowej, uchylaniem się od służby wojskowej i dezercją.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

CZYTAJ TAKŻE: Tysiące Ukraińców uchyla się od służby wojskowej

Kresy.pl / UNIAN / UNN

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz