Grecki parlament udzielił w środę wotum zaufania rządowi Alexisa Tsiprasa. – informuje Reuters. Zdaniem agencji w ten sposób pokonano poważną przeszkodę dla porozumienia z Macedonią i oddalono perspektywę przyspieszonych wyborów.

O wotum zaufania wnioskował premier Tsipras po tym, jak koalicję rządową opuściła partia Niezależni Grecy Panosa Kamenosa. Jako powód wyjścia Niezależnych Greków z koalicji podano różnicę zdań z premierem Tsiprasem na temat grecko-macedońskiej umowy dotyczącej zmiany nazwy Macedonii.

W głosowaniu nad wotum zaufania rząd poparło 151 deputowanych w 300-osobowej izbie. Gabinet Tsiprasa obronił się dzięki 145 głosom rządzącej Syrizy, deputowanym niezależnym oraz “dezerterom” z Niezależnych Greków.

Tsipras argumentował w parlamencie, że zagłosowanie za rządem będzie wyrażeniem “wotum zaufania w stabilność”. “Wzywam was z ręką na sercu do dania wotum zaufania rządowi, który stoczył bitwę, krwawił, lecz zdołał wydobyć kraj z memorandów i nadzoru” – mówił nawiązując do kontroli zagranicznych wierzycieli dotyczącej polityki fiskalnej Grecji.

Jak pisaliśmy, w piątek parlament Macedonii zatwierdził poprawki do konstytucji umożliwiające zmianę nazwy państwa na Republika Północnej Macedonii. Zmiana nazwy jest realizacją porozumienia z Grecją. Grecy przez lata kontestowali nazwę Republika Macedonii uznając, że może ona stanowić podstawę roszczeń do terenu tej części historycznej Macedonii, która do dziś leży w granicach Grecji. Było to przyczyną niemożności podjęcia przez władze w Skopje realnych działań na rzecz przystąpienia do Unii Europejskiej i NATO. Lewicowy rząd Zorana Zaewa, który przejął w Macedonii władzę w 2017 roku, postawił sobie jako główny cel swojej polityki zagranicznej jak najszybszą integrację z Unią Europejską. W związku z tym stosunkowo szybko doprowadził do uzgodnienia z premierem Grecji Aleksisem Tsiprasem nowej nazwy państwa. W zamian Grecja ma zrezygnować z blokowania integracji Macedonii z UE i NATO.

Układ z Macedonią wymaga jeszcze ratyfikacji przez grecki parlament. Rząd liczy, że w parlamentarnym głosowaniu poprą ją deputowani niezależni i cetrolewicowi. Oczekuje się, że odbędzie się ono jeszcze w tym miesiącu. Tymczasem przeciwnicy ugody z Macedonią zapowiedzieli na 20. stycznia demonstracje w centrum Aten. Poprzednie protesty w tej sprawie gromadziły setki tysięcy osób.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply