Amerykański niszczyciel rakietowy USS Gravely zacumował w porcie w Gdyni. Niszczyciel typu Arleigh Burke przybył do Polski z jednodniową wizytą.

Jak poinformowała w piątek Polska Agencja Prasowa, amerykański okręt USS Gravely wpłynął wczoraj do portu w celu uzupełnienia zapasów – powiedziała  kmdr ppor. Anna Sech, rzecznik prasowa 3. Flotylli Okrętów im. kmdr. Bolesława Romanowskiego.

Okręt opuści Port Gdynia w piątek.

USS Gravely ma nieść pomoc krążownikom klasy AEGIS Ticonderoga w obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Okręt jest obecny na Morzu Bałtyckim w ramach wsparcia USA dla europejskich sojuszników w obliczu potencjalnego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej.

“Zespół Badań i Analiz Militarnych napisał, że USS Gravely operuje na Bałtyku w ramach amerykańskiego wsparcia dla europejskich sojuszników w dobie potencjalnego zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej, współpracując w tym czasie m.in. z jednostkami NATO-wskiego zespołu SNMG-1” – czytamy.

SNMG-1 to Stała Grupa Morska NATO 1 – jedna z morskich sił natychmiastowej reakcji Sojuszu. Składa się z czterech do sześciu niszczycieli i fregat. Jego rolą jest zapewnienie NATO zdolności natychmiastowej reakcji operacyjnej.

Warto przypomnieć, że minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, w niedzielę rozpoczęły się międzynarodowe manewry Defender Europe i Swift Response 2022 z udziałem polskich żołnierzy.

“W zaplanowanych, wspólnych szkoleniach w Polsce weźmie udział ponad 7 tysięcy żołnierzy z państw NATO i partnerskich oraz 3 tysiące jednostek sprzętu” – czytamy.

Defender Europe 22 jest międzynarodowym, wspólnym i cyklicznym ćwiczeniem, organizowanym przez Amerykańskie Siły Zbrojne, które ma na celu budowanie gotowości i interoperacyjności między sojusznikami i partnerami USA i NATO.

Polskę, jako jedno z państw-gospodarzy DE22, reprezentować będą żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Brygady Zmechanizowanej, 12 Brygady Zmechanizowanej, 2 Brygady Zmechanizowanej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, 6 Brygady Powietrznodesantowej, 2 Pułku Inżynieryjnego, 5 Pułku Chemicznego, 9 Brygady Kawalerii Pancernej i Wojska Obrony Terytorialnej oraz samoloty F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, Su-22 z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego oraz śmigłowce Mi-24 z 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych.

Szkolenie w ramach DE22 na terytorium Polski, w którym poza żołnierzami Wojska Polskiego wezmą udział wojska z USA, Francji, Szwecji, Niemiec, Danii i Wielkiej Brytanii, odbędzie się m.in. w obiektach poligonowych w Drawsku Pomorskim, Bemowie Piskim i Żaganiu. V Korpus SZ USA jest odpowiedzialny za dowodzenie całością sił zaangażowanych w ćwiczenia DE22.
W trakcie ćwiczenia sprawdzona zostanie zdolność współpracy żołnierzy w ramach wspólnej operacji bojowej. Zrealizowane zostaną między innymi epizody taktyczne przemieszczenia na dużą odległość z pokonywaniem przeszkód wodnych oraz szkolenie ogniowe.

Podczas ćwiczenia Swift Response, 6 Brygada Powietrznodesantowa stanowić będzie trzon sił zaangażowanych w operację powietrznodesantową. 550 polskich żołnierzy będzie szkolić się na terytorium Litwy i Łotwy razem z żołnierzami z Czech oraz siłami niemiecko-holenderskimi.

Kresy.pl/PAP

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply