Rząd macedoński przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Na najbliższym posiedzeniu rządu zostanie złożony wniosek o podjęcie decyzji o przekazaniu Ukrainie 12 śmigłowców – poinformowała minister obrony Slavjanka Petrovska w wywiadzie dla programu „360 stopni” telewizji Alsat.

W rozmowie dla telewizji Alsat, minister obronyMacedonii Północnej Slavjanka Petrovska poinformowała, że rząd macedoński przygotowuje nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy. Na najbliższym posiedzeniu rządu zostanie złożony wniosek o podjęcie decyzji o przekazaniu Ukrainie 12 śmigłowców

Minister Petrovska powiedziała, że analiza Sztabu Generalnego, czy kraj może przekazać śmigłowce Mi-24 została zakończona i że na kolejnym posiedzeniu rządu przedstawi propozycję podjęcia decyzji, na mocy której Macedonia Północna przekaże Ukrainie 12 śmigłowców .

Te śmigłowce z czasów sowieckich zostały wyprodukowane w 1984 roku. Petrovska zwróciła uwagę, że duża ich część od 2015 roku jest zasobem przeterminowanym, nie jest wykorzystywana i nie jest przewidziana w formowaniu armii. Wyjaśniła, że podobnie jak inne decyzje, ta nie wpłynie w żaden sposób na gotowość bojową armii.

Odnosząc się do implikacji finansowych Petrovska podkreśliła, że szacunkowa wartość darowizn dla Ukrainy, bez ewentualnej darowizny helikopterów, wynosi około 30 mln euro. Dodała, że w niecały rok Macedonię Północną wsparły Stany Zjednoczone kwotą 139 mln dolarów, przeznaczonych na zakup nowego, bardziej zaawansowanego sprzętu.

„To, co Macedonia Północna otrzymuje w zamian, jest pytaniem, które również jest uzasadnione. W niecały rok Stany Zjednoczone zatwierdziły wykorzystanie środków finansowych w wysokości 139 mln dolarów, czyli kilka razy więcej niż to, co przekazaliśmy” – powiedziała minister obrony.

Ukraina wysłała do władz Macedonii Północnej prośbę o przekazanie śmigłowców szturmowych Mi-24. Macedonia Północna przekazała już Ukrainie cztery samoloty szturmowe Su-25, które otrzymała od Kijowa w 2001 roku. Ministerstwo obrony Macedonii Północnej, odpowiadając na zapytanie MKD, nie potwierdziło ani nie zaprzeczyło informacji o przekazaniu samolotów, zauważając jednak, że „wszystkie trzy decyzje” mające dotyczyć przekazania broni Ukrainie, zostaną „odtajnione i przejrzyście przedstawione”. Zapytanie macedońskiego serwisu dotyczyło również decyzji o wysłaniu Ukrainie czołgów T-72.

Kresy.pl/Alsat

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz