Na Wileńszczyźnie upamiętniono bohaterów wojny z bolszewikami [+FOTO]

W Podbrzeziu w rejonie wileńskim upamiętniono żołnierzy Wojska Polskiego, którzy polegli w tej miejscowości w czasie wojny z bolszewikami.

Podbrzezie to miejscowość położona na północnym krańcu etnicznie polskiej Wileńszczyzny. Do dziś Polacy stanowią w tej gminie 60% mieszkańców. W czasie wojny polsko-bolszewickiej u progu niepodległej II RP właśnie przez teren obecnej gminy podbrzeskiej przetoczyły się walki z Armią Czerwoną. Miejscowa społeczność polska postanowiła upamiętnić symboliczną mogiłą tych żołnierzy Wojska Polskiego o których wiadomo, że polegli broniąc ojczyzny właśnie w okolicach Podbrzezia, a których miejsce pochówku nie jest znane. Stało się to możliwe dzięki wsparciu z Polski.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

Uroczystości ku czci poległych żołnierzy odbyły się w Podbrzeziu 19 sierpnia. Rozpoczęła je msza w miejscowym kościele pw. Najświętszego Serca Jezusowego. Następnie zgromadzeni udali się na cmentarz gdzie odsłonięto symboliczną mogiłę żołnierzy poległych w latach 1919-1921 na terenie gminy. Odsłonięcia dokonali attaché wojskowy ambasady płk Mirosław Wójcik i przewodnicząca Wspólnoty Lokalnej Okolic Podbrzezie-Glinciszki Franciszka Grejciun. W uroczystości uczestniczył także Jarosław Szostko – prezes Fundacji Pamięci Narodowej, ułan kawalerii ochotniczej z Fundacji Kieleckiego Ochotniczego Szwadronu Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich. To właśnie Szostko odszukał w archiwach dane żołnierzy, którzy zostali upamiętnieni. Budową pomnika sfinansowało Stowarzyszenie Miłośników Historii „PENETRATOR” z Suwałk.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sensie organizacyjnym inicjatywę przeprowadziły urzędnicy gminy podbrzeskiej (w nomenklaturze litewskiej – starostwa) i działacze Wspólnoty Lokalnej Okolic Podbrzezie-Glinciszki. W uroczystościach brali także udział polscy harcerze z Litwy oraz zespół wokalno-muzyczny lokalnej młodzieży Randeo Anima. Fotoreportaż z uroczystości sporządził dziennikarz portalu Wilnoteka.

Czytaj także: Polacy w obwodu witebskiego na Białorusi uporządkowali cmentarz wojskowy [+VIDEO/+FOTO]

 

Wilnoteka.lt/Kresy.pl

 

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    W_Litwin :

    Aelian nie dla Polonii a dla Polaków z Litwy. Ta cała społeczność wraz ze swoimi organizacjami ZPL czy własną partią mocno trwają w polskości i w wierze. Co rusz urządzają uroczystości ku pamięci wydarzeniom i bohaterom RP. A jakoś nigdy nie widziałem, aby te wszystkie kreatury, które manipulują i szkalują imię polskiej społeczności tj. Przełomiec, Gazeta Polska, Okińczyc, Klubik Dyskusyjny czy te urzędnicze giedroyciowe zdrajcy choć raz byli obecni na takiej uroczystości