Przypadającą 4 lutego 273 rocznicę urodzin naczelnika pierwszego polskiego powstania narodowego uczczono tam gdzie się urodził – w Mereczowszczyźnie na obecnym terytorium Białorusi.

Uroczystości odbyły się na terenie poświęconego Kościuszce muzeum, które znajduje się na terenie jego dawnego rodzinnego dworku. Obok muzeum ustawiono w zeszłym roku pomnik Kościuszki za pieniądze pochodzące ze zbiórki wśród zwolenników białoruskiej opozycji. Pomnik opatrzony jest tablicą z napisem: „Tadeusz Kościuszko. 1746-1817. Wybitnemu synowi Białorusi od wdzięcznych rodaków”. Na poniedziałkowej uroczystości obok przedstawicieli lokalnych władz i białoruskich aktywistów opozycyjnych pojawił się także ambasador Polski w Mińsku Artur Michalski, charge d’affaires USA i przedstawiciel ambasady Ukrainy.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Co charakterystyczne delegacja władz rejonu iwacewickiego, w którym znajduje się Mereczowszczyzna występowała pod zielono-czerwoną flagą Republiki Białoruś, natomiast zwolennicy opozycji pojawili się z flagami biało-czerwono-białymi. O tych ostatnich nadawany z Warszawy i opłacany z pieniędzy polskich podatników program Biełsat napisał jako o „białoruskich patriotach”, którzy „przyjeżdżają do miejsca narodzin swojego bohatera narodowego”.

Ambasador składając wieniec pod pomnikiem naczelnika pierwszego polskiego powstania narodowego nazwał go „wielkim synem Rzeczpospolitej, który kochał swą ojczyznę i walczył o jej wolność”. Jak mówił – „Mamy prawo być dumni z Tadeusza Kościuszki, syna tej ziemi, i my Polacy i Białorusini, Litwini, Ukraińcy, Amerykanie i wszyscy ci, którym bliska jest zarówno sprawa wolności naszych narodów jak i niepodległości naszych państw oraz po prostu wolność każdego człowieka”

W ramach obchodów otwarta została także poświęcona Kościuszce wystawa „Syn swojej ojczyzny”, zorganizowana przez konsulat generalny RP w Brześciu, Stowarzyszenie Społeczne „Źródła Twórczości” z Brześcia oraz „Muzeum pamięci – dwór im. T. Kościuszki”, jak informuje portal Związku Polaków na Białorusi.

znadniemna.pl/belsat.eu/twitter.com/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz