Białoruś: Odsłonięto pomnik Tadeusza Kościuszki

Pierwszy pomnik Tadeusza Kościuszki na Białorusi został odsłonięty w jego rodzinnej miejscowości Mereczowszczyzna koło Brześcia.

Monument poświęcony Tadeuszowi Kościuszce powstał dzięki inicjatywie społecznej i internetowej zbiórce pieniędzy. Hleb Łabadzienka – dziennikarz i inicjator projektu powiedział w rozmowie Polskiemu Radiu, że na całym świecie stoi obecne około 200 posągów Tadeusza Kościuszki.To była wielka niesprawiedliwość, że nie było pomnika tam, gdzie Kościuszko się urodził. Myślę, że to ważne wydarzenie dla nas (Białorusinów), Polaków i Amerykanów – dla każdego narodu, który szanuje Kościuszkę jako bohatera – powiedział Hleb Łabadzienka.

ZOBACZ TAKŻE: Tablica ku czci Kościuszki odsłonięta w Grodnie [+FOTO]

Wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki złożył m.in. Michał Chabros, charge d’affaires Ambasady Polski na Białorusi. Zaznaczył on, była prawdziwie historyczna chwila. Bohater kilku kontynentów, bohater Stanów Zjednoczonych, Francji, Polski i człowiek, czyim imieniem nazwana została najwyższa góra Australii, wrócił tutaj, skąd pochodził, do Mereczowszczyzny na ziemię brzeską – tłumaczył dyplomata. Dodał: Cieszy nas, że wspólna historia I Rzeczypospolitej, Wielkiego Księstwa Litewskiego jest powoli przywracana na Białorusi, znajduje swoje miejsce w pamięci, w społeczeństwie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Brązowy pomnik Tadeusza Kościuszki na granitowym cokole został ustawiony przed muzeum poświęconym generałowi w Mereczowszczyźnie pod Kosowem Poleskim. Fundusze na jego powstanie, ok. 38 tys. zł., pochodziły ze zbiórki internetowej rozpoczętej przez Łabadzienkę jesienią zeszłego roku. Z okazji odsłonięcia pomnika w pobliskim Kosowie Poleskim odprawiono Mszę Świętą odpustowa ku czci Najświętszej Maryi Panny Łaskawej i Uroczystej.

Pieniądze udało się zebrać bardzo szybki, co jak wskazuje Łabadzienka, świadczy o tym, że „pomnik jest potrzebny Białorusinom”.

Inspiracją dla tego projektu stał się pomnik, który jesienią ubiegłego roku ufundowali przedstawiciele mniejszości białoruskiej w szwajcarskiej Solurze, miejscu śmierci generała – powiedział Łabadzienka. Dodał także: To pomnik społeczny, narodowy, ale postawiło go państwo białoruskie. Podkreślił, że do realizacji projektu konieczna była współpraca z szeregiem struktur państwowych od władz rejonowych po MSZ Białorusi.

Będziemy wspierać wszelkie projekty, które sprzyjają rozwojowi naszej małej ojczyzny – powiedział przedstawiciel władz rejonowych, który nazywał odsłonięcie pomnika „początkiem nowego rozdziału”.

Kresy.pl / polskieradio.pl [layerslider id=”34″]

Reklama

Tagi: , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
[layerslider id="44"]
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz