Tablica ku czci Kościuszki odsłonięta w Grodnie [+FOTO]

W związku z przypadającą w tym roku 200 rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki w największym skupisku Polaków na Białorusi odsłonięto tablicę ku jego czci.

Uroczystość odsłonięcia tablicy ku czci Kościuszki odbyła się w grodzieńskiej katedrze 15 grudnia. Uczestniczyli w niej konsul generalny RP w Grodnie Jarosław Książek i przedstawiciel władz obwodu grodzieńskiego Aleksander Wiersocki, a także biskup grodzieński Aleksander Kaszkiewicz, który poświęcił tablicę, a także licznie zgromadzeni miejscowi Polacy. Tablica została opatrzona napisem „Tadeuszowi Kościuszce – wdzięczni potomkowie” w języku polskim, białoruskim i angielskim.

Wydarzenie podkreśliło ciągłą kulturową bowiem nową tablicę z wmurowano naprzeciwko wiszącej w kościele katedralnym św. Franciszka Ksawerego innej tablicy pamiątkowej w języku polskim, zawieszonej w 100. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki, jak relacjonuje portal Związku Polaków na Białorusi. „Te dwie tablice wiszące naprzeciwko siebie symbolizują pewną ciągłość pomimo wszystkich turbulencji historycznych. Pierwszą tablicę powiesili w 1917 roku grodzieńscy Polacy” – mówił w czasie uroczystości konsul Książek. Grodno pozostaje głównym ośrodkiem wspólnoty polskiej na Białorusi. W mieście tym żyje 81,2 tysięce narodowych Polaków co oznacza, że stanowią niemal 25% jego zaludnienia.

Jak uznał przedstawiciel RP Kościuszko uznawany jest za bohatera przez wiele narodów – polski, białoruski, litewski, amerykański, francuski, szwajcarski, bo „w każdym z tych narodów zostawił cząstkę siebie”. Przedstawiciel białoruskich władz powiedział natomiast – „Chciałbym, żeby te idee, którymi żył Kościuszko, były kontynuowane w naszej ojczyźnie”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kościuszko urodził się w majątku Mereczowszczyzna na terenie obecnego obwodu brzeskiego Białorusi. Obecnie znajduje się tam poświęcone jego postaci muzeum. Niektóre środowiska białoruskie przejawiają tendencję do monopolizowania pamięci o naczelniku pierwszego polskiego powstania narodowego. W październiku ambasador RP w Szwajcarii zablokował opisanie pomnika Kościuszki w Sylurze napisem określającym go jako „wybitnego syna Białorusi” i „rodaka” Białorusinów. Pomnik był wystawiony przez miejscową białoruską diasporę.

znadniemna.pl/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz