Według niemieckiego dziennika “Frankfurter Allgemeine Zeitung” Polska, Czechy i Węgry mogą stracić w przyszłym budżecie Unii Europejskiej 12 mld euro.

Informację o planach proimigracyjnych polityków zachodnich zawarte są w komentarzu Thomasa Gutschkera opublikowanym przez “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, który zatytułował swój tekst –  “Odmowa solidarności drogo kosztuje”. Gutschker krytykuje w nim Donalda Tuska, za jego niedawny list do przywódców państw członkowskich, w którym przewodniczący Rady Europejskiej stwierdził, że mechanizm przesiedlania nielegalnych imigrantów z państw, które ich do siebie wpuściły do państw, które ich sobie nie życzą, jest nieefektywny, a dodatkowo przyczynia się do rozbijania Unii.

Niemiecki publicysta stwierdzi jednak, ze ten forsowany przez państwa Europy Zachodniej i Południowej “mechanizm relokacji” działa dobrze, mimo tego, że przesiedlono w jego ramach zaledwie 32 tys. z zaplanowanych 100 tys. migrantów. Gutschker pisze jednak, że przesiedlono 92% spełniających już warunki uczestnictwa w programie. W tym kontekście uważa, że sceptyczny głos Tuska “dolał oliwy do płonącego ognia”, jak interpretuje opór Czech, Polski i Węgier przeciwko przymusowym przesiedleniom.

Jak to opisuje publicysta stanowisko trzech państw Grupy Wyszehradzkiej w sprawie migrantów “oddziela kilka krajów ze Wschodu od wszystkich innych z Północy, Południa i Zachodu.” Podkreśla przy tym, że Warszawa i Budapeszt odmówiły jakiegokolwiek uczestnictwa w programie relokacji.

Gutschker twierdzi, że list Tuska nie pomoże Polakom, Czechom i Węgrom – “wręcz przeciwnie – doprowadziło do tego, że szefowie pozostałych państw i rządów w Radzie Europejskiej opowiedzieli się bardziej zdecydowanie niż kiedykolwiek przedtem za podjęciem decyzji w sprawie reformy”. W “nowej sytuacji”, jaka według niemieckiego dziennika ukształtowała się w UE – “niemal nikt nie wierzy już w to, że reforma systemu z Dublina może zostać uchwalona głosami wszystkich krajów.” W związku z tym “Polska, Węgry i Republika Czeska nadal nie będą przyjmować migrantów. Będą jednak musiały zapłacić odpowiednią cenę: około 12 mld euro, które w następnych unijnych ramach finansowych zostaną przekazane nie im, lecz krajom, które w razie potrzeby przyjmą uchodźców.” – pisze niemiecki dziennik.

List Tuska w spawie relokacji imigrantów wywołuje chłodne stanowisko władz Niemiec. Natomiast w piątkowym komentarzu, dziennik “Die Welt” uznał, że “Tusk zdemaskował absurdalny europejski pomysł”.

rp.pl/kresy.pl

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. franciszekk
  franciszekk :

  PO raz kolejny wszystkim na tym forum PO+wiadam, że czerwony ruski kołchoz zwany ZSRR był przysłowiowym PIKUŚ-iem w PO-równaniu z czerwonym niemieckim kołchozem zwanym UE!
  Aaaaa… Wy co o tym PO+równaniu sądzicie???………………………..

 2. zefir
  zefir :

  FAZ,to propagandowe medium lewactwa rządu Niemiec i IV Rzeszy,bezwstydne i grzeszne bąki puszcza,szantażuje i straszy.Niemieckich Panów,Nadludzi,chciwą,butną i fałszywą teorię i definicję solidarności wymyśla, we właściciela niewolników się bawi. Niemiaszki nadmierną ilość muslimskiego “czarnego złota” na gości złowili,po czym do wniosku doszli,że dla wzbogacania to trochę tego szajsu za dużo.Ponieważ szkopy mają globy nie tylko od parady,więc uprzejmą ofertę ogłosiły iż za 12 mld euro chętnie część swych niewolników-gości,tego czarnego złota by się pozbyły.Oczywiście nie w ramach handlu niewolnikami,inną formułę mamy,w ramach geszeftu solidarności i niemieckiej uprzejmości,wy Madziarzy,Polaczki i Pepiczki mili.