Niemieckie media wskazują, że Donald Tusk ma rację ws. fiaska systemu relokacji, a przyczyną problemów nie są tylko kraje Europy Środkowej.

W artykule jaki ukazał się w piątek w dzienniku “Die Welt” jego autor Sascha Lehnartz napisał: Tusk zdemaskował absurdalny europejski pomysł. Komentator podkreślił, że przyczyną problemów nie są kraje Europy Wschodniej, ale nieskuteczny klucz podziału uchodźców. Lehnartz wskazuje, że zaprzeczanie kanclerz Angeli Merkel słowom Tuska świadczy o utracie jej kontaktu z rzeczywistością.

Autor artykułu dodał, że Tusk powiedział na głos smutną prawdę. Stworzony w 2015 roku klucz był nieskuteczny i wysoce dezintegrujący – uważa Lehnartz. Podkreślił również, że winę za ten stan rzeczy nie ponoszą tylko kraje Grupy Wyszehradzkiej broniące się przed przyjęciem muzułmanów.

CZYTAJ TAKŻE: Unijny komisarz ostro zaatakował Tuska – poszło o uchodźców

Komentator “Die Welt” wskazuje, że winę ponoszą również kraje takie jak Francja, których politycy mają godny zazdrości talent do zaklinania europejskich ideałów w okolicznościowych przemówieniach, lecz wykazują niezwykłą wstrzemięźliwość, gdy trzeba odciążyć sąsiadów w kwestii uchodźców.

Lehnartz podkreślił, że głównym powodem fiaska relokacji nie jest brak solidarności w krajach Unii Europejskiej, ale fakt, że sami imigranci nie są byli zainteresowani do trafiania do krajów zgodnie z zaleceniami unijnej biurokracji. Jadą do krajów, o których marzą lub siedzą w krajach, z których nie mogą się wydostać – tłumaczy.

Gdy kanclerz (Angela Merkel) odrzuca tezę Tuska za pomocą argumentu, że nie można dopuścić do selektywnej solidarności w UE, to tym samym mówi tylko, że nie może istnieć to, co, jej zdaniem, nie powinno istnieć, lecz mimo to istnieje – wyjaśnia “Die Welt”.

W podobny sposób komentuje problem uchodźców “Frankfurter Allgemeine Zeitung”. Autor artykułu, Reinhard Veser tłumaczy, że system kwot nie funkcjonuje, nie tylko z powodu Węgrów, Polaków lub Czechów. Inni robią to samo, tylko po cichu – podkreśla.

Veser zgodził się ze stanowiskiem Tuska, że decyzja o relokacji podzieliła Unię Europejską. Podkreśla także, że politycy krajów środkowoeuropejskich, takich jak np. premier Węgier Viktor Orban czy premier Słowacji Robert Fico, broniących się przed realizacją decyzji o relokacji cieszą się szerokie poparciem swoich decyzji w swoich obywateli.

Można uznać to za złe, ale do istoty demokracji należy wsłuchiwanie się w takie głosy – tłumaczy komentator “FAZ”. Zamiast zarzucać Tuskowi, że podkopuje europejską solidarność, należałoby uznać jego wypowiedzi za punkt wyjścia w dyskusji, która uwzględniłaby realia polityki migracyjnej – kończy Veser.

Kresy.pl / onet.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Bravo “Die Welt”,brawo FAZ,za zdemaskowanie godnego “zazdrości”talentu Francuzów w zaklinaniu i wstrzemiężliwości tego co należy do europejskich palantów.Tylko cieszyć się należy,że w “Die Welt” i FAZ oprzytomnieli,na oczy przejrzeli i zmądrzeli,co to demokracja.Nie mieszając się do wewnętrznych Niemiaszków spraw,w sprawie mamci Merkel nie będę się wypowiadał,chociaż język swędzi.