Rządząca Węgrami partia Fidesz chce wysunąć na stanowisko prezydenta kraju obecną minister rodziny Katalin Novák.

Wiosną przyszłego roku kończy się druga kadencja obecnego prezydenta Węgier Jánosa Ádera. Ponieważ w państwie tym najwyższy urzędnik jest wybierany przez Zgromadzenie Narodowe, kluczowe znaczenie mają deklaracje stronnictw parlamentarnych, a szczególnie rządzącego Fideszu. Szef tej partii a zarazem premier Viktor Orbán ogłosił już kandydata na następcę Ádera. Węgry mogą mieć pierwszą kobietę w roli głowy państwa.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6328.82 PLN    (28.76%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Orbán zadeklarował we wtorek, że jego partia wysunie kandydaturę Katalin Novák, podał portal Hungary Today. 44-letnia polityk od dawna związana jest Fideszem. Za jego pierwszych rządów Novák w latach 2001-2002 pracowała w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Węgier, gdzie zajmowała się sprawami związanymi z integracją z Unią Europejską.

Wraz z powrotem obozu Orbána do władzy Novák zajęła stanowisko asystenta ministra do spraw zasobów ludzkich, a dwa lata potem została szefem jego gabinetu. W 2014 r. polityk została sekretarzem stanu do spraw młodzieży i rodziny, a w 2020 r. została podniesiona do rangi ministerstwa do spraw rodziny.

Od tego czasu Novák stała się nie tylko koordynatorem rozbudowanych działań rządu Orbána w ramach polityki prorodzinnej, ale też promotorem ideałów prorodzinnej polityki władz Węgier na arenie międzynarodowej.

W piątek wywiad z kandydatką na prezydenta Węgier opublikował jeden z głównych dzienników „Magyar Hirlap”. Novák stwierdziła, że będzie dla niej wielkim zaszczytem jeśli zostanie pierwszą kobietą stojąca na czele państwa węgierskiego. „Stanowisko prezydenta oznacza również, że trzeba się w pewien sposób zachowywać i reprezentować pewne wartości, którymi mogą kierować się inni” – słowa kandydatki zacytował portal Daily News Hungary. Podkreśliła przy tym, że utrzyma politykę ograniczania migracji, której od lat broni jej rząd.

Czytaj także: Za rządów Orbana wzrósł wskaźnik dzietności Węgrów

hungarytoday.hu/dailynewshungary.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz