Poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michał Szczerba zaapelował o “bezwarunkowe uwolnienie Andrzeja Poczobuta”.

W sobotę na platformie X (dawniej Twitter), poseł Koalicji Obywatelskiej i przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Michał Szczerba zaapelował o “bezwarunkowe uwolnienie Andrzeja Poczobuta”.

Zobacz też: Posłowie KO w Kijowe zapewniają o wsparciu centrolewicowej większości dla Ukrainy

Andrzej Poczobut wciąż przebywa w białoruskiej kolonii karnej. Znajduje się on w izolacji i nie otrzymuje leków. O sytuacji poinformował wiceprezes Związku Polaków na Białorusi Marek Zaniewski podczas comiesięcznej akcji solidarnościowej w Białymstoku. Zebrani wyrazili także solidarność z innymi więźniami politycznymi uwięzionymi na Białorusi.

“To kolejna akcja solidarności. Trzeci rok my już tutaj się spotykamy nie zważając na nic: na pogodę, na porę roku, na deszcz, na śnieg, na mróz. I będziemy zbierać się dalej, żeby przypomnieć o Andrzeju Poczobucie, który siedzi w Nowopołocku, który cierpi, który nie dostaje leków od serca, któremu każdy dzień zbija się rytm, skacze ciśnienie i nie wiemy po prostu, jak inaczej mu pomóc, oprócz tego, żeby przyjść tutaj i głośno o tym wszystkim powiedzieć” – mówił podczas wiecu Zaniewski.

Zaniewski w rozmowie z dziennikarzami ocenił, że sytuacja Andrzeja Poczobuta jest trudna. “Dochodzą od niego listy do rodziny, ale w bardzo ograniczonej ilości. Z nich wiemy, że nadal jest w celi karnej, że nadal nie dostaje leków, których potrzebuje na co dzień. Każdym sposobem możliwym próbujemy się dowiedzieć czegoś więcej i monitorować tę sytuację” – wskazał Zaniewski.

CZYTAJ TAKŻE: Andrzej Poczobut spędził 30 dni w karcerze

Jak informowaliśmy, w lutym Poczobut został skazany na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, m.in. za działalność w Związku Polaków na Białorusi i gloryfikowanie AK.

Sąd Najwyższy Białorusi na zamkniętym posiedzeniu utrzymał wyrok wobec polskiego dziennikarza.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply