Znana działacza z Białorusi Andżelika Borys mogła odpowiedzić swojego dawnego współpracownika ze Związku Polaków Andrzeja Poczobuta, uwięzionego z powodów politycznych.

Informację o tym ujawniła Kancelaria Prezydenta RP, zamieszczając na swojej stronie relację ze spotkania Borys z Andrzejem Dudą. Prezydent odbył spotkanie z Borys oraz drugim działaczem Związku, Markiem Zaniewskim w poniedziałek. Działaczka “zrelacjonowała swoje spotkanie z Andrzejem Poczobutem osadzonym w kolonii karnej w Nowopołocku, do którego doszło za zgodą Aleksandra Łukaszenki”, jak można przeczytać na stronie Kancelarii.

Na spotkaniu obecni byli również prezydencki sekretarz stanu Andrzej Dera oraz prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski.

Brak szerszych dokładniejszych informacji na temat przebiegu spotkania w pałacu prezydenckim, spotkania Borys z Poczobutem, i sytuacji tego ostatniego. Borys, po okresie aresztowania w 2021 r. i emigracji w Polsce, władze Białorusi zezwoliły na powrót do Grodna, od tego czasu nie wydaje one obszerniejszych deklaracji politycznych, czy dotyczących miejscowej polskiej społeczności.

Aresztowanego jeszcze w marcu 2021 r. Poczobuta, białoruskie władze oskarżyły o „podżeganie do nienawiści”, w tym, „rehabilitację nazizmu”, a potem także o wzywanie do sankcji. W październiku 2022 roku wpisano go na białoruską listę „osób zaangażowanych w działalność terrorystyczną”. W ramach tej samej sprawy aresztowano jeszcze Borys i dwie inne działaczki nielegalnego Związku Polaków, a wcześniej Annę Paniszewą, szefową Forum Organizacji Polskich Brześcia i Obwodu Brzeskiego. W maju 2021 r. kobiety zostały zwolnione i deportowane do Polski.

Jak informowaliśmy, w lutym 2023 r. Poczobut został skazany na 8 lat kolonii karnej o zaostrzonym rygorze, m.in. za działalność w Związku Polaków na Białorusi i gloryfikowanie AK. Sąd Najwyższy Białorusi na zamkniętym posiedzeniu utrzymał wyrok wobec polskiego dziennikarza.

Złożoną przez Poczobuta apelację rozpatrywał sędzia Igor Lubowicki, odpowiedzialny wcześniej m.in. za skazanie na 14 lat kolonii karnej Wiktora Babaryki, niedopuszczonego do wyborów w 2020 roku czołowego rywala politycznego przywódcy kraju Aleksandra Łukaszenki.

Poczobut odbywa obecnie wyrok w kolonii karnej w Nowopołocku, w znecznym stopniu w izolacji. Był już niejednokrotnie karany pobytami karcerze.

prezydent.pl/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply