Arabia Saudyjska przekazała broń sprzedaną jej przez USA w ręce bojowników powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim – podała we wtorek telewizja Al-Jazeera powołując się na raport CNN. W niepowołane ręce dostała się również broń dostarczona przez Amerykanów Zjednoczonym Emiratom Arabskim.

Z ustaleń dziennikarzy CNN ma wynikać, że kraje koalicji prowadzącej wojnę w Jemenie – Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie – przekazały amerykańską broń bojownikom powiązanym z Al-Kaidą oraz salaficką milicją, której dowódca służył kiedyś w jemeńskim ISIS.

Według CNN amerykańska broń posłużyła krajom koalicji jako „waluta” pozwalająca przekupywać wybrane milicje i plemiona w Jemenie. Jak podano, w ten sposób „kupowano lojalność, wzmacniano wybranych aktorów i wpływano na złożony krajobraz polityczny”.

Rzecznik Pentagonu ujawnił CNN, że amerykańskie władze wszczęły śledztwo w tej sprawie. Przekazywanie broni w dalsze ręce było bowiem złamaniem umowy z Waszyngtonem.

Jako przykład w materiale CNN podano przekazanie przez Saudów wozów opancerzonych Oshkosh powiązanej z Al-Kaidą brygadzie Abu al-Abbasa. Bojownicy tego ugrupowania mieli chwalić się tym uzbrojeniem jeszcze w 2015 roku. W 2017 roku Abu al-Abbas znalazł się na amerykańskiej liście osób wspierających terroryzm w związku z domniemanym finansowaniem al-Kaidy w Jemenie oraz ISIL. Według CNN jego grupa wciąż cieszy się poparciem koalicji z Arabią Saudyjską na czele.

Co ciekawe, amerykańska broń miała trafić również w ręce drugiej strony konfliktu w Jemenie – szyickiego ruchu Huthi. Świadczą o tym przekazy telewizyjne z 2017 roku ze stolicy kraju Sany, gdzie jeden z przywódców Huthi siedział za kierownicą amerykańskiego wozu opancerzonego MRAP. CNN zdobyła dowody na to, że w rękach Huthi znajduje się drugi wóz tego typu. USA sprzedały MRAP-y Zjednoczonym Emiratom Arabskim w 2014 roku zastrzegając, że przekazane wraz ze sprzętem technologie mają być chronione w takim samym stopniu, w jakim chroni je USA. Rzecznik Huthi potwierdził, że wozy są w ich rękach, lecz zaprzeczył, że zostały one poddane badaniom przez irański wywiad.

Jak stwierdza Al-Jazeera, USA są największym dostawcą broni do Arabii Saudyjskiej i ZEA a ich poparcie jest kluczowe dla prowadzenia przez te kraje wojny w Jemenie. Według CNN ujawnione materiały rodzą pytania, czy Arabia Saudyjska jest wystarczająco odpowiedzialna, by sprzedawać jej nowoczesne uzbrojenie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie tankowali saudyjskie samoloty wykonujące naloty na Jemen

Kresy.pl / Al-Jazeera
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Avatar
    Medor :

    Z korespondencji H.Clinton opublikowanej przez Wikileaks wynika, że Amerykanie już od dawna dostarczją broń A.Saudyjskiej z pełną świadomością tego, że rząd A. Saudyjskiej przekazuje ją nastepnie wahabistycznym grupom terrorystycznym. CNN nie odkrywa tutaj żadnej Ameryki. Jest to zgodne ze strategią bałkanizacji Bliskiego Wschodu określoną w planie Yinona z 1982r.