Arabia Saudyjska przekazała broń sprzedaną jej przez USA w ręce bojowników powiązanych z Al-Kaidą i Państwem Islamskim – podała we wtorek telewizja Al-Jazeera powołując się na raport CNN. W niepowołane ręce dostała się również broń dostarczona przez Amerykanów Zjednoczonym Emiratom Arabskim.

Z ustaleń dziennikarzy CNN ma wynikać, że kraje koalicji prowadzącej wojnę w Jemenie – Arabia Saudyjska i Zjednoczone Emiraty Arabskie – przekazały amerykańską broń bojownikom powiązanym z Al-Kaidą oraz salaficką milicją, której dowódca służył kiedyś w jemeńskim ISIS.

Według CNN amerykańska broń posłużyła krajom koalicji jako „waluta” pozwalająca przekupywać wybrane milicje i plemiona w Jemenie. Jak podano, w ten sposób „kupowano lojalność, wzmacniano wybranych aktorów i wpływano na złożony krajobraz polityczny”.

Rzecznik Pentagonu ujawnił CNN, że amerykańskie władze wszczęły śledztwo w tej sprawie. Przekazywanie broni w dalsze ręce było bowiem złamaniem umowy z Waszyngtonem.

Jako przykład w materiale CNN podano przekazanie przez Saudów wozów opancerzonych Oshkosh powiązanej z Al-Kaidą brygadzie Abu al-Abbasa. Bojownicy tego ugrupowania mieli chwalić się tym uzbrojeniem jeszcze w 2015 roku. W 2017 roku Abu al-Abbas znalazł się na amerykańskiej liście osób wspierających terroryzm w związku z domniemanym finansowaniem al-Kaidy w Jemenie oraz ISIL. Według CNN jego grupa wciąż cieszy się poparciem koalicji z Arabią Saudyjską na czele.

Co ciekawe, amerykańska broń miała trafić również w ręce drugiej strony konfliktu w Jemenie – szyickiego ruchu Huthi. Świadczą o tym przekazy telewizyjne z 2017 roku ze stolicy kraju Sany, gdzie jeden z przywódców Huthi siedział za kierownicą amerykańskiego wozu opancerzonego MRAP. CNN zdobyła dowody na to, że w rękach Huthi znajduje się drugi wóz tego typu. USA sprzedały MRAP-y Zjednoczonym Emiratom Arabskim w 2014 roku zastrzegając, że przekazane wraz ze sprzętem technologie mają być chronione w takim samym stopniu, w jakim chroni je USA. Rzecznik Huthi potwierdził, że wozy są w ich rękach, lecz zaprzeczył, że zostały one poddane badaniom przez irański wywiad.

Jak stwierdza Al-Jazeera, USA są największym dostawcą broni do Arabii Saudyjskiej i ZEA a ich poparcie jest kluczowe dla prowadzenia przez te kraje wojny w Jemenie. Według CNN ujawnione materiały rodzą pytania, czy Arabia Saudyjska jest wystarczająco odpowiedzialna, by sprzedawać jej nowoczesne uzbrojenie.

CZYTAJ TAKŻE: Amerykanie tankowali saudyjskie samoloty wykonujące naloty na Jemen

Kresy.pl / Al-Jazeera

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Medor
  Medor :

  Z korespondencji H.Clinton opublikowanej przez Wikileaks wynika, że Amerykanie już od dawna dostarczją broń A.Saudyjskiej z pełną świadomością tego, że rząd A. Saudyjskiej przekazuje ją nastepnie wahabistycznym grupom terrorystycznym. CNN nie odkrywa tutaj żadnej Ameryki. Jest to zgodne ze strategią bałkanizacji Bliskiego Wschodu określoną w planie Yinona z 1982r.

  • jwu
   jwu :

   @Medor Przecież robią to za zgodą i pełną aprobatą tych ,którzy tą broń wyprodukowali.AS jest największym importerem(w tamtym regionie) broni z za wielkiej wody,i wiadomo co to oznacza?.Dlatego te rewelacje, niech CNN w buty sobie włoży.