Zięć Donalda Trumpa – Jared Kushner chce nabyć w centrum Belgradu działki, na których zamierza przeprowadzić budowę hotelu. Obecnie na działce stoją budynki zniszczone w czasie bombardowań NATO z 1999 r.
Jako takie, budynki dawnego Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony Jugosławii zostały zakonserwowane w roli pomnika historii i podlegają ochronie prawnej. Inwestycja Kushnera wymaga w pierwszej kolejności pozbawienia ich takiej ochrony, a następnie zburzenia. I właśnie to wywołało sprzeciw wśród studentów i innych mieszkańców Belgradu. Zwołali manifestację na poniedziałek, ponieważ właśnie 24 marca przypada rocznica rozpoczęcia zbrojnego ataku NATO na ówczesną Jugosławię.
O godzinie 15:00 demonstranci z flagami, trąbkami i bębnami zeszli zamkniętą ulicą Kniazia Miłosza w kierunku budynków dawnego Sztabu Generalnego. Funkcjonariusze organów ścigania nie pozwalają demonstrantom wchodzić na przyległy trawnik. Wstrzymano również ruch na ulicy Nemanjina, jak zrelacjonowała agencja informacyjna RIA Nowosti.
#BREAKING #Serbia JUST IN: Large-scale protests have begun in Belgrade, Serbia, as demonstrators make their way to the General Staff Building, which was destroyed during NATO’s aggression against Serbia that began on March 24, 1999, 26 years ago. pic.twitter.com/Lg1dQ67lyi
— The National Independent (@NationalIndNews) March 24, 2025
W marcu 2024 r. zięć Trumpa, tuż przed rocznicą bombardowania Jugosławii, opublikował w mediach społecznościowych „projekty rozwojowe” dotyczące wzniesienia wieżowców na terenie byłego Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony Serbii. W styczniu tego roku Kushner powiedział, że jego firma inwestycyjna Affinity Partners wybuduje tam hotel, który „podniesie prestiż Belgradu”.
Jak powiedział prezydent kraju Aleksandar Vučić, podczas ostatniej wizyty Donalda Trumpa juniora w stolicy Serbii omawiano możliwość stworzenia w tym hotelu izby pamięci.
Z kolei zarząd Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk (SANU) w zeszłym roku zaapelował o ponowne uznanie budynków Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony za miejsce dziedzictwa kulturowego o wyjątkowym znaczeniu dla republiki oraz o przeprowadzenie konkursu na projekty rekonstrukcji, ponieważ jest to „kwestia szacunku do samego siebie, zasad etycznych i norm”.
Studenci zapowiedziali już, że złożą wniosek do sądu o ocenę legalności decyzji rządu z listopada 2024 r. o wykreśleniu budynków Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony z listy obiektów dziedzictwa kulturowego. Poinformowano, że rozpoczęto również zbieranie podpisów popierających ich inicjatywę.
Władze Serbii stoją obecnie w obliczu całej fali masowych protestów społecznych, jakie wywołała katastrofa budowlana w Nowym Sadzie z 1 listopada.
ria.ru/kresy.pl
Zostaw odpowiedź
Chcesz przyłączyć się do dyskusji?Nie krępuj się!