Zięć Donalda Trumpa – Jared Kushner chce nabyć w centrum Belgradu działki, na których zamierza przeprowadzić budowę hotelu. Obecnie na działce stoją budynki zniszczone w czasie bombardowań NATO z 1999 r.

Jako takie, budynki dawnego Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony Jugosławii zostały zakonserwowane w roli pomnika historii i podlegają ochronie prawnej. Inwestycja Kushnera wymaga w pierwszej kolejności pozbawienia ich takiej ochrony, a następnie zburzenia. I właśnie to wywołało sprzeciw wśród studentów i innych mieszkańców Belgradu. Zwołali manifestację na poniedziałek, ponieważ właśnie 24 marca przypada rocznica rozpoczęcia zbrojnego ataku NATO na ówczesną Jugosławię.

O godzinie 15:00 demonstranci z flagami, trąbkami i bębnami zeszli zamkniętą ulicą Kniazia Miłosza w kierunku budynków dawnego Sztabu Generalnego. Funkcjonariusze organów ścigania nie pozwalają demonstrantom wchodzić na przyległy trawnik. Wstrzymano również ruch na ulicy Nemanjina, jak zrelacjonowała agencja informacyjna RIA Nowosti.

 

W marcu 2024 r. zięć Trumpa, tuż przed rocznicą bombardowania Jugosławii, opublikował w mediach społecznościowych „projekty rozwojowe” dotyczące wzniesienia wieżowców na terenie byłego Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony Serbii. W styczniu tego roku Kushner powiedział, że jego firma inwestycyjna Affinity Partners wybuduje tam hotel, który „podniesie prestiż Belgradu”.

Jak powiedział prezydent kraju Aleksandar Vučić, podczas ostatniej wizyty Donalda Trumpa juniora w stolicy Serbii omawiano możliwość stworzenia w tym hotelu izby pamięci.

Z kolei zarząd Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk (SANU) w zeszłym roku zaapelował o ponowne uznanie budynków Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony za miejsce dziedzictwa kulturowego o wyjątkowym znaczeniu dla republiki oraz o przeprowadzenie konkursu na projekty rekonstrukcji, ponieważ jest to „kwestia szacunku do samego siebie, zasad etycznych i norm”.

Studenci zapowiedziali już, że złożą wniosek do sądu o ocenę legalności decyzji rządu z listopada 2024 r. o wykreśleniu budynków Sztabu Generalnego i Ministerstwa Obrony z listy obiektów dziedzictwa kulturowego. Poinformowano, że rozpoczęto również zbieranie podpisów popierających ich inicjatywę.

Władze Serbii stoją obecnie w obliczu całej fali masowych protestów społecznych, jakie wywołała katastrofa budowlana w Nowym Sadzie z 1 listopada.

ria.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz