Mołdawska straż graniczna nie zezwoliła rosyjskiej ekipie telewizyjnej na wjazd do tego państwa. Dziennikarze chcieli przeprowadzić wywiad z prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem.

Informację o zawróceniu rosyjskich dziennikarzy podał we wtorek ukraiński portal Jewropejska Prawda. Ekipa rosyjskiej telewizji RTVI wylądowała na lotnisku w mołdawskiej stolicy Kiszyniowie we wtorek w nocy. Jak twierdzi rosyjskie medium zespół dziennikarzy miał nagrać wywiad z prezydentem Mołdawii Igorem Dodonem. Wizyta została uzgodniona z jego administracją. Mimo to mołdawscy pogranicznicy nie zezwolili dziennikarzom na opuszczenie terminalu lotniska.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

4261.49 PLN    (19.37%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Pomimo tego, że dziennikarze przedstawili pogranicznikom oficjalne zaproszenie od prezydenta kraju i pismo RTVI z potwierdzeniem celu wizyty, siedmioosobowej grupie odmówiono wjazdu do Mołdawii” – ukraiński portal cytuje oświadczenie rosyjskiej telewizji. Według wchodzącej w skład ekipy telewizyjnej Marianny Minsker, mołdawscy pogranicznicy uznali, że nie dość przekonująco udowodniła ona cel swojego przylotu do Kiszyniowa i zawrócili całą siódemkę na pokład samolotu odlatującego do Rosji. Mieli przy tym grozić użyciem siły rosyjskiemu operatorowi kamery.

To drugi taki przypadek w ciągu kilku dni. W zeszłym tygodniu mołdawscy pogranicznicy zawrócili inną rosyjską dziennikarkę zamierzającą przeprowadzić wywiad z głową państwa mołdawskiego – Iradę Zejnałową, pracującą dla telewizji NTV.

Igor Dodon pozostaje w ostrym konflikcie z rządem tego kraju, tworzonym przez przeciwne mu partie polityczne. Dzieli ich przede wszystkim stanowisko w sprawie polityki zagranicznej. O ile rząd Mołdawii dąży do integracji tego państwa z Unią Europejską i NATO, o tyle Dodon jest sceptyczny wobec zachodniego kierunku zaangażowania i opowiada się za bliską współpracą z Rosją. 2 stycznia Trybunał Konstytucyjny Mołdawii podjął bezprecedensową decyzję o czasowym zawieszeniu Dodona w wykonywaniu obowiązków prezydenta.

eurointegration.com.ua/kresy.pl

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz