Chcemy powstrzymać Rosję, a do tego Polska i Rumunia są niezbędne – mówi były szef agencji Stratfor George Friedman. Jego zdaniem, USA będą teraz bronić jedynie tych krajów europejskich, które są ważne z punktu widzenia amerykańskich interesów.

Założyciel think-tanku Geopolitical Futures i były szef Stratforu, neokonserwatywny politolog George Friedman powiedział w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że USA będą teraz bronić jedynie tych krajów europejskich, które są ważne z punktu widzenia amerykańskich interesów. Jego zdaniem, z wojskowego punktu widzenia dla Waszyngtonu liczą się w tym kontekście dwa kraje: Polska i Rumunia.„Europa to półwysep wielkiej kontynentalnej masy azjatyckiej. Polska zajmuje jego północną-wschodnią nizinę, Rumunia – Karpaty. Z punktu widzenia wojskowego tak naprawdę liczą się te dwa kraje. Tak samo, jak w czasie zimnej wojny tak naprawdę liczyły się Niemcy” – powiedział Friedman.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

 

Neokonserwatywny politolog był też pytany o alternatywę i wiarygodność więzi transatlantyckiej po słynnych już słowach prezydenta USA Donalda Trumpa, który nazwał NATO przeżytkiem. Jego zdaniem, ta więź została osłabiona przez Europejczyków, „którzy chcieli przekształcić NATO w brukselski klub dyskusyjny”.

„Z amerykańskiego punktu widzenia zdradzili sojusz, zaniedbując utrzymanie swoich możliwości wojskowych” – powiedział Friedman. „Dlatego Ameryka będzie teraz bronić tylko tych krajów europejskich, które są ważne dla jej własnych interesów. Chcemy powstrzymać Rosję, a do tego Polska i Rumunia są niezbędne”.

PRZECZYTAJ: Prof. Zapałowski dla Kresy.pl: Polska jest elementem gry Stanów Zjednoczonych

Zaznaczył, że „tu nie chodzi już o NATO, lecz o układy dwustronne”. W jego opinii pytaniem jest to, jak w takim momencie zachowują się Niemcy i czy pozwolą na przerzut wojsk USA przez swoije terytorium, czy nie zrobią tego z uwagi na bliskie stosunki z Rosją.

Odnośnie możliwości przesunięcia wojsk amerykańskich z Niemiec do Polski Friedman podkreślił:

„Wojsk nigdy nie lokuje się zaraz za linią frontu, gdzie są narażone na zniszczenie przez wroga. Raczej trzyma się je w obwodzie, aby w razie potrzeby przesunąć do przodu. Dla wojskowych nie liczy się, ilu amerykańskich żołnierzy stacjonuje dziś w Polsce, tylko ilu może zostać tam przesuniętych w ciągu kilku tygodni”.

W 2016 roku Friedman mówił, że USA nie odpowiedzą wojną na ograniczoną penetrację Ukrainy przez Rosję. Według niego linia ,którą USA może utrzymać, pokrywa się z tzw. Międzymorzem:

„Mówiłem o koncepcji Międzymorza według Piłsudskiego. Ta linia musi być podtrzymana. Ale pomysł, że USA wyślą siły wystarczająco duże, by wkroczyć na Ukrainę i co ważniejsze – by wytrzymały one rosyjską odpowiedź, które z pewnością by nastąpiła – to nie jest ta linia. Ta linia to Polska, Słowacja, Węgry, Rumunia, Bułgaria i może Turcja„.

Przeczytaj: Stratfor: w 2016 roku Polska będzie antyrosyjskim „jastrzębiem”

forsal.pl / „Rzeczpospolita” / Kresy.pl

Friedman: Polska i Rumunia są Stanom Zjednoczonym niezbędne do powstrzymywania Rosji
Oceń ten artykuł

Reklama

Tagi: , , , ,

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

7 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. Gaetano :

    Bedą bronić do ostatniej kropli krwi, a jak braknie broni i amunicji, to zwrócą się do polskich żołnierzy, żeby im wydać to, czego potrzebują. I biada teraz tym krajom NATO, które niedobre są dla pana zza oceanu. Ten obłąkany apologeta Międzybajora, ussraelski imbecyl, powinien być izolowany od społeczeństwa i trzymany pod nadzorem. Nienawiść do FR u tego osobnika jest wprost proporcjonalna do jego pędu stworzenia wielkiej judeochazarii, tyle że z tej żydowskiej koncepcji wyłamuje się Białoruś, i tu zaczynają się niekończące się schody. Poza tym, to bożyszcze presstytutek pokroju rachachonia i innych, a szmatławiec, który przeprowadził z tym czymś wywiad, śmiało pretenduje do podium, razem z Gazetą Polin i Gowno Prawdą.

  2. UPAdlina
    UPAdlina :

    Bandycki uSSmsan bredzi. Powstrzymać to trzeba bandyckich krowopasów, którzy od dekad sieją śmierć i zniszczenie na całym świecie. Gdziekolwiek postawią swoją śmierdzącą girę, tam wojna i tragedia. Ostatnio reaktywowali śmiertelnie niebezpieczny dla Polski banderyzm na upainie. Wymuszają też na Polsce zapłatę wyssanych z palca 300 mld dolarów środowiskom żydowskim za oceanem. Polska ma tym uSSmańskm bandytom służyć jako pionek do walki z Rosją, która wraz z Chinami słusznie i na szczęście skutecznie powstrzymuje zamorskiego bandytę. Precz uSSmański wsiarzu! Życzę i Rosji i Chinom skopania wam waszych śmierdzących zadów. Syria to tylko początek waszego upadku uSSmańskie gnidy!