Węgierska prasa pisząc o wizycie prezydenta Andrzeja Dudy podkreśla słowa prezydenta Węgier Janosa Adera, że Polska może liczyć na weto Węgier w razie niesprawiedliwej procedury UE.

Węgierskie media komentowały wizytę prezydenta Andrzeja Dudy na Węgrzech, który wziął udział w oficjalnych uroczystościach Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej, przypadającego na 23 marca. Jak informowaliśmy, przebywający z wizytą na Węgrzech Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Węgier Janosem Aderem. Przywódcy obu państw dyskutowali m.in. o szczycie NATO i poprzedzającym go spotkaniu w Warszawie krajów wschodniej flanki Sojuszu. Prezydenci Polski i Węgier poruszyli także temat planowanego spotkania przywódców państw budowanej inicjatywy Trójmorza.

– Prezydent (Węgier) zapewnił swego gościa, że Węgry nie pozwolą na bezprawne ukaranie Polski – pisze prorządowy dziennik “Magyar Idoek”, komentując piątkowe obchody Dnia Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Veszprem. Gazeta przytacza przy tym słowa Adera z konferencji prasowej. Węgierski prezydent mówił, że Węgry “nie będą firmować żadnego niesprawiedliwego postępowania wobec Polski”. Zaznaczał też, że Polska może liczyć na weto Węgier, gdyby chciano ją obciążyć jakimikolwiek nieprawdziwymi zarzutami.

Tę obietnicę Adera podkreśla też “Magyar Nemzet”, którego linia jest opozycyjna względem rządu Viktora Orbana. – Według słów prezydentów na spotkaniu nie było specjalnie mowy o starciu Brukseli i Warszawy z powodu reformy wymiaru sprawiedliwości, chociaż Duda wspomniał, że w związku z posunięciami, które znalazły się w ogniu krytyki Brukseli, uważa za sensowne niektóre propozycje zmian – pisze dziennik.

Obie gazety podkreślają, że głównym tematem rozmów prezydentów były kwestie infrastrukturalne. Według “Magyar Idoek” Ader zaznaczał, że Polska i Węgry dążą do stworzenia dwóch wielkich korytarzy transportowych z Polski na południe Europy. Gazeta ta podała również, że rozmawiano o projektach infrastrukturalnych wiążących się z inicjatywą Trójmorza i stworzeniu w tym celu specjalnego funduszu.

Według “Magyar Nemzet”, prezydenci rozmawiali o dywersyfikacji dostaw gazu. Przy czym Ader uznał za wielki krok do przodu ze strony Polski budowę terminala gazu skroplonego. Opowiedział się też za budową tego rodzaju terminala w Chorwacji. Gazeta zaznacza też, że Duda ostro skrytykował projekt Nord Stream 2.

“Magyar Idoek” zwrócił uwagę na wypowiedzi Dudy na temat migracji. Polski prezydent powiedział na Węgrzech, że nie należy nikogo sprowadzać do Polski siłą, bo potem trzeba by te osoby siłą trzymać na miejscu. Dziennik napisał też, że według Dudy, Polska spełnia swoje obowiązki w sferze migracji, gdyż co roku przybywa do kraju kilka tysięcy obywateli Ukrainy.

Jak informowaliśmy, ważnym tematem rozmowy prezydentów było bezpieczeństwo energetyczne i dywersyfikacji dostaw gazu. – Chcemy wykorzystać tę infrastrukturę, która jest i budować nową – powiedział na konferencji prasowej po spotkaniu prezydent Duda.

Zdaniem Andrzeja Dudy Unia Europejska potrzebuje dywersyfikacji dostaw energii, a nie „dominacji jednego źródła”. Budowa Nord Stream 2 to wzmacnianie dominacji Rosji na rynku gazowym w UE. Projekt ten nie ma ekonomicznego uzasadnienia – powiedział prezydent.

Polski przywódca wskazał, że w Europie istnieje już infrastruktura konieczna do transportu rosyjskiego gazu i wymienił w tym kontekście gazociąg jamalski oraz „Przyjaźń”. Tak naprawdę możliwości dostawy gazu z Rosji do Europy Środkowej i Zachodniej są w tej chwili absolutnie pełne – uważa Andrzej Duda.

PAP / interia.pl/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply