MSWiA zrezygnowało z motywów Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt w paszportach

Naciski Ukrainy i Litwy okazały się skuteczne – wizerunków Ostrej Bramy i Cmentarza Obrońców Lwowa w nowych polskich paszportach nie będzie.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak przedstawił wyniki zakończonego dzisiaj internetowego głosowania w projekcie „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”.

Z informacji zamieszczonych przez MSWiA na Twitterze wynika, że ministerstwo zrezygnowało z dwóch kresowych motywów, przeciwko którym protestowały Ukraina i Litwa. Wizerunek kaplicy na Cmentarzu Obrońców Lwowa (popularnego Cmentarza Orląt) został zamieniony na wizerunek Antosia Petrykiewicza, 14-letniego chłopca, który poległ w 1919 roku w walce z Ukraińcami i spoczywa na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Natomiast motyw Ostrej Bramy w Wilnie został zastąpiony wizerunkiem płyty w Mauzoleum Matka i Serce Syna (grobu matki Józefa Piłsudskiego, w którym pochowano także serce Marszałka). Mauzoleum, podobnie jak Ostra Brama, znajduje się w Wilnie.

W głosowaniu internauci wybrali także następujące motywy: Eugeniusz Kwiatkowski, Gabriel Narutowicz, kopiec Piłsudskiego w Krakowie, obraz „Polonia” Jacka Malczewskiego i orzełek legionowy. Oprócz nich na strony nowego paszportu trafią ustalone wcześniej motywy stałe: Bitwa Warszawska, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty.

Według ministra Błaszczaka w głosowaniu wzięło udział 763 tys. osób.

Przypomnijmy, że w lipcu br. MSWiA ogłosiło internetową akcję „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości MSWiA zaplanowało, ze na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się wizerunki 19 postaci, wydarzeń, miejsc i symboli związanych z walką Polaków o niepodległość w 1918 roku. Sześć z tych wizerunków mieli wybrać internauci w głosowaniu, pozostałych 13 już od początku akcji miało mieć zapewnione miejsce na kartach paszportu (motywy stałe). Jedną z propozycji, na którą można było głosować, była Ostra Brama w Wilnie. Natomiast wśród motywów stałych był wizerunek kaplicy na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

Przeciwko umieszczeniu kresowych wizerunków na kartach paszportu zaprotestowały władze Litwy i Ukrainy. Twierdziły one, że umieszczanie w polskim oficjalnym dokumencie wizerunków miejsc nie leżących na terytorium Polski jest niedopuszczalne. Dyskusja na temat pomysłu MSWiA toczyła się również wewnątrz kraju. Na portalu eastbook.eu opublikowano apel do Ministra Mariusza Błaszczaka o usunięcie kresowych motywów z listy ilustracji nowego polskiego paszportu. Autorzy apelu twierdzili, że Polska powinna zrezygnować z tych motywów w imię troski „o dobre relacje Polski z Litwą i Ukrainą”. Apel podpisali m. in. Witold Jurasz z Ośrodka Analiz Strategicznych, Piotr Skwieciński, Łukasz Warzecha, Piotr Zaremba, oraz niektórzy publicyści Newsweeka, Tygodnika Powszechnego i Gazety Wyborczej. Natomiast wizerunków Ostrej Bramy i Cmentarza Orląt w paszportach bronili m.in. ks. Isakowicz-Zaleski, Paweł Lisicki, Sławomir Cenckiewicz, Cezary Gmyz, a także Paweł Kukiz i Robert Winnicki. Redaktor naczelny „Do Rzeczy” Paweł Lisicki nazwał sprzeciw wobec kresowych motywów „absurdalną histerią”. Publicysta podkreślał, że należy pamiętać o polskim dziedzictwie kulturowym: W oczywisty sposób Wilno i Lwów przez wieki były związane z Polską i polska tradycja, polska kultura jest tam obecna. To, że obecnie o tym przypominamy nie jest przejawem jakiegoś rewanżyzmu, ani nie jest chęcią zawłaszczenia sobie tych krajów, ale jest jedynie praktycznie formą pamięci o Polakach i polskich ludziach kultury i polskiej cywilizacji, która tam na wschód sięgała.

Od początku września pojawiały się nieoficjalne informacje, że MSWiA „po cichu” wycofa się z pomysłu umieszczenia wizerunków Ostrej Bramy w Wilnie i Cmentarza Obrońców Lwowa ze stron wizowych. 6. września szef ukraińskiego parlamentu Andrij Parubij ujawnił, że marszałek Senatu Stanisław Karczewski przekazał mu informację, iż decyzja w sprawie wizerunku Cmentarza Obrońców Lwowa „już zapadła”. Parubij po rozmowie z Karczewskim deklarował pewność, że kresowych wizerunków w polskich paszportach nie będzie.

Kresy.pl / PAP / Twitter

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. Kojoto
    Kojoto :

    z wielkim szacunkiem i uznaniem dla Antosia Petrykiewicza, oraz jego rówieśników, którzy walczyli o Polskość Kresów, to co zrobił rząd pisuaru jest po prostu obrzydliwą zdradą. Symbolem jest cały cmentarz Orląt. Symbolem jest również Ostra Brama, a nie organ wewnętrzny jakiegoś tam socjalisty i dyktatora, który w imię zaspokojenia ambicji własnych, pozostawił po sobie Polskę nie zdolną do obrony przed dwoma największymi wrogami.

  2. bob
    bob :

    To jest właśnie szacunek pizdzielców do własnych wyborców pierwsze robią głosowanie w głosowaniu wygrywa Ostra Brama wiec marisuszek sruszkek podnóżek Poroszenki zmienia se arbitralnie motywy. Sami się ośmieszają skoro już nie mają jaj mogli by mieć mózg przynajmniej i wcześniej pomyśleć