Na pomysł umieszczenia w projekcie nowego polskiego paszportu kresowych motywów zareagowały władze Litwy i ambasador Ukrainy.

Jak informuje Wirtualna Polska, we wtorek litewski MSZ wezwał do siebie zastępcę ambasadora Grzegorza Poznańskiego (to w tej chwili najwyższy rangą dyplomata na Litwie) w celu złożenia wyjaśnień. Wszystko przez to, że wśród motywów, które mogą zostać umieszczone na kartach nowego paszportu znalazła się wileńska Ostra Brama.

Jak napisał litewski MSZ  w odpowiedzi na pytania Wirtualnej Polski “Wiceminister spraw zagranicznych Litwy pan Neris Germanas poinformował pana Grzegorza Poznańskiego, że takie zamiary są niezgodne z przyjaznymi relacjami sąsiedzkimi i są uważane przez stronę litewską jako nie do przyjęcia. Ostra Brama i obraz Naświętszej Maryi Panny wewnątrz niej znajdują się na terytorium Litwy i ich wizerunki nie powinny znajdować się na oficjalnych dokumentach innego państwa”. Ostra Brama jest jednym z 13 motywów zaproponowanych przez MSWiA do wyboru internautów.

Wśród wybranych już i zatwierdzonych przez zespół złożony m.in. z historyków z IPN znajduje się Cmentarz Orląt Lwowskich, upamiętniający polskich obrońców miasta podczas wojny polsko-ukraińskiej w 1918-1919 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kresowe motywy na polskich paszportach? “GW” już boi się reakcji Ukrainy i Litwy

Również w odniesieniu do pomysłu umieszczenia Cmentarza Orląw Lwowskich pojawiła się już krytyka ze strony ukraińskiej.

Przeciwniczką kresowych motywów w polskich paszportach jest m.in. Olena Babakowa, ukraińska dziennikarka i publicystka. “Lwów jest miastem polskim w tym rozumieniu, że jest częścią polskiej historii i kultury. To jest bardzo głupie i infantylne, jeżeli na Ukrainie ktoś temu zaprzecza. Ale jest wielu sposobów na które polskość Lwowa jest lub musi być uszanowana: ekspozycje muzealne, podręczniki szkolne, literatura naukowa i popularna. Natomiast paszport to jest coś innego. On jest pokazaniem tych ideałów, do których państwo go emitujące aspiruje. Orlęta w polskim paszporcie tylko dodają argumentów tym, którzy nawołują, by nie zwracać uwagi na polską krytykę dotyczącą kwestii historycznych, bo “Polacy to jak Rosjanie – tylko chcą nam narzucić swoja wizje historii” – powiedziała.

Inni sugerują nawet, że Polska może stracić przychylność lwowskiej inteligencji oraz Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego. Pytanie tylko, czy i w jakim stopniu się tą przychylnością cieszy. I czy ceną tej “przychylności” miałoby być wyrzeczenie się kresowej historii Polski.

Kresy.pl / WP

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. tagore
  tagore :

  Lwowska inteligencja zapatrzona jest w ogromnej większości w Michnika-Szechtera popierając w różnym stopniu aktualną politykę Ukrainy wobec Polski ,a Kościół Greko-Katolicki jest “stabilnie” wrogi Polsce i Polakom popierając również ruchy neobanderowskie.Reakcja na pamiętnik Chomyszyna dobrze to ilustruje.

 2. zefir
  zefir :

  Olena Babakowa,dziennikarka i publicystka ma przynajmniej nieco pozytywnych refleksji z zakresu polskości Lwowa-jego historii,kultury,że głupotą jest temu zaprzeczać.Rozumiem,że projekt polskiego paszportu z Cmentarzem Orląt Lwowskich temu nie zaprzecza i mieści się w tej rozumowej konwencji.Natomiast reakcja litewskich szaulisów,podwójnych kolaborantów,zdrajców i morderców Polaków,to przesada i nie zachwyca.Ostra Brama i Obraz Najświętszej Marii Panny w Wilnie,to polskość i jej sedno-te motywy zawsze będą polskie,niezależnie od tego w jakiej będą Litwie.

 3. gotan
  gotan :

  pani Olena Babakowa coś pomyliła..a od kiedy to część inteligencji lwowskiej (sic!) i kościół grekokatolicki był Polsce przychylny..? Coś się tej pani poprzestawiało…..Śledząc tzw.wypociny z dziedzin jak historia aż po czasy współczesne możemy dowiedzieć się,iż tzw.naród ukraiński ,to starożytny naród sięgający swoją historią czasów sumeryjskich itp. brednie tworzy inteligencja lwowska …żenujące zjawisko upadlińskie,które jakby mogło to wymyśliłoby,że bezpośrednio ma związki z Cesarstwem Rzymskim …a może chodzi o Nerona?…Który mógł być protoplastą poprzez swoje szczególne obwieszanie i palenie chrześcijan???…Może….