Wizerunki Cmentarza Obrońców Lwowa i Ostrej Bramy w Wilnie wybrane przez MSWiA do nowych polskich paszportów wzbudziły niepokój Gazety Wyborczej.

Ruszyła internetowa akcja „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018” zapoczątkowana przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości MSWiA planuje wydanie nowego wzoru polskiego paszportu. Na jego stronach wizowych znajdą się wizerunki 19 postaci, wydarzeń, miejsc i symboli związanych z walką Polaków o niepodległość w 1918 roku. Część z tych wizerunków może zostać wybrana w głosowaniu przez internautów.

Jak podaje strona projektu, jednym ze stałych motywów, które znajdą się na stronach paszportu jest wizerunek kaplicy na Cmentarzu Obrońców Lwowa (Orląt Lwowskich). Pozostałymi stałymi motywami są: Bitwa Warszawska, Godło II RP, Grób Nieznanego Żołnierza, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Odznaka Korpusu Ochrony Pogranicza, Odznaka pamiątkowa Wojsk Wielkopolskich, Order Virtuti Militari, Powstania Śląskie, Roman Dmowski, Wincenty Witos i Wojciech Korfanty.

Pozostałe motywy internauci mogą wybrać głosując na następujące propozycje: Eugeniusz Kwiatkowski, Gabriel Narutowicz, ks. Ignacy Skorupka, gen. Józef Haller, kopiec Piłsudskiego w Krakowie, gen. bryg. Maria Wittek, „Polonia” Jacka Malczewskiego, Order Odrodzenia Polski – Polonia Restituta, orzełek legionowy, Ostra Brama w Wilnie, pieczęć Rzeczypospolitej z 1919 r., Pomnik Powstań Śląskich na górze św. Anny oraz Władysław Grabski. Sześć najpopularniejszych motywów trafi do nowego paszportu.

Na propozycje można głosować do 10. września 2017 roku na stronie zaprojektujpaszport.gov.pl.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak napisano na stronie akcji, motywy zostały wytypowane przez historyków, ekspertów MSWiA, projektantów i specjalistów zajmujących się weryfikacją autentyczności dokumentów, którzy stworzyli listę 26 motywów graficznych.

Opisując pomysł MSWiA Gazeta Wyborcza zauważyła obecność wśród zaproponowanych motywów dwóch miejsc znajdujących się poza obecnymi granicami Polski – Cmentarza Obrońców Lwowa oraz Ostrej Bramy w Wilnie. Czy nowe grafiki popsują relacje z Ukrainą i Litwą? – pyta gazeta Adama Michnika. Wyborcza zwróciła się nawet w tej sprawie do MSWiA. Ministerstwo jeszcze nie odpowiedziało na obawy redaktorów z ulicy Czerskiej.

CZYTAJ TAKŻE: Protest Kresowian przeciwko oszczerstwu „Gazety Wyborczej”

Kresy.pl / GW / zaprojektujpaszport.gov.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz