Przewodniczący ukraińskiego parlamentu: kresowe motywy nie pojawią się w polskich paszportach

Szef Werchownej Rady po rozmowie z marszałkami Sejmu i Senatu wyraził przekonanie, że kresowych motywów nie będzie w polskich paszportach. Według słów marszałka Karczewskiego, “ostateczna decyzja” w tej sprawie już zapadła.

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski powiedział, że sprawę możliwego pojawienia się wizerunku Cmentarza Obrońców Lwowa na stronach nowo projektowanego polskiego paszportu, „ostatecznie rozwiązano”. – podała ukraińska państwowa agencja informacyjna Ukrinform.

Marszałek Karczewski goszczący na Forum Ekonomicznym w Krynicy odpowiadał na pytanie korespondenta Ukrinformu.

Po rozmowie z ministrem Błaszczakiem poinformowałem pana Parubija o ostatecznej decyzji – powiedział Karczewski, lecz nie chciał ujawnić, na czym polega ta decyzja. Andrij Parubij, przewodniczący ukraińskiego parlamentu również był gościem forum w Krynicy. Jak podaje Ukrinform, po rozmowie z Karczewskim i marszałkiem Sejmu Markiem Kuchcińskim Parubij udzielając wypowiedzi ukraińskim dziennikarzom wyraził przekonanie, że „te wizerunki nie pojawią się przy podjęciu ostatecznej decyzji”.

Kresy.pl próbowały dowiedzieć się, o jakich „ostatecznych” decyzjach w sprawie kresowych motywów rozmawiali marszałek Karczewski i minister Błaszczak. W wydziale prasowym MSWiA nie chciano nam jednak potwierdzić nawet samego faktu rozmowy polityków, prosząc o zapytanie drogą e-mailową.

Sytuacja jest taka, że do niedzieli trwa głosowanie internetowe na motywy. W poniedziałek zbiera się zespół, który zajmuje się opracowaniem i analizą tych wszystkich wyników. To jest informacja oficjalna, którą mogę przekazać. – powiedział nam pracownik biura prasowego MSWiA.

Słowa marszałka Karczewskiego są kolejną wypowiedzią prominentnego polityka PiS sugerującą, że partia rządząca wycofa się z pomysłu umieszczenia kresowych motywów na kartach paszportu. Wczoraj pisaliśmy, iż Beata Szydło ogłosiła, że w sprawie wizerunku Ostrej Bramy „nic nie jest przesądzone”, natomiast minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zapowiedział, ze będzie rozmawiać o „delikatnej” sprawie kresowych motywów z ministrem Błaszczakiem.

Przypomnijmy, że w lipcu br. MSWiA ogłosiło internetową akcję „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości MSWiA zaplanowało, ze na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się wizerunki 19 postaci, wydarzeń, miejsc i symboli związanych z walką Polaków o niepodległość w 1918 roku. Sześć z tych wizerunków wybiorą internauci w głosowaniu, pozostałych 13 już od początku akcji miało zapewnione miejsce na kartach paszportu. Jedną z propozycji, na którą można głosować, jest Ostra Brama w Wilnie. Natomiast wśród motywów stałych jest wizerunek kaplicy na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

Przeciwko umieszczeniu kresowych wizerunków na kartach paszportu zaprotestowały władze Litwy i Ukrainy. Dyskusja na temat pomysłu MSWiA toczyła się również wewnątrz kraju. Ostatnio pomysł umieszczenia wizerunków miejsc na Kresach w paszportach poparł europoseł i czołowy polityk PiS, prof. Ryszard Legutko.

Tydzień temu RMF FM podawało, że według nieoficjalnych informacji MSWiA „po cichu” wycofa się z pomysłu umieszczenia wizerunków Ostrej Bramy w Wilnie i Cmentarza Obrońców Lwowa ze stron wizowych. Jednak na stronie projektu te propozycje wciąż widnieją.

Kresy.pl / Ukrinform

5 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. zefir
    zefir :

    Jest pełzanie,jest skandal,jest trybu niestosowność,ale co z tego?Wiadomo nie od dziś,że banderofile tak Kuchciński,jak Korczewski zawsze zdają się na łaskę banderowców i sprawiają wrażenie,że jako motyw w polskich paszportach najchętniej akceptowaliby wizerunek Stefka Bandery.Nie wystarczy myśleć,czy mówić:do cholery z takimi marszałkami-przy najbliższej okazji,sprawę należy poddać pod osąd polskim wyborcom.