Beata Szydło powiedziała, że w sprawie wizerunku Ostrej Bramy „nic nie jest przesądzone”. Min. Waszczykowski będzie rozmawiać o „delikatnej” sprawie kresowych motywów z min. Błaszczakiem.

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski w programie „Jeden na jeden” w TVN24 został zapytany o projekt umieszczenia na stronach nowo projektowanego polskiego paszportu kresowych motywów.

Czy mógłby pan powiedzieć, gdyby minister Błaszczak zapytał pana o ten paszport, to pan by odradził mu wizerunek Matki Boskiej Ostrobramskiej czy też Cmentarz Orląt Lwowskich? – brzmiało pytanie Macieja Rymanowskiego.

Rozmawiamy na ten temat, ponieważ rzeczywiście sprawy są delikatne, są już interwencje naszych kolegów litewskich i ukraińskich, w związku z tym decyzji ostatecznej nie ma. Będziemy na ten temat rozmawiać, jeśli będę doradzał, to będę doradzał bezpośrednio ministrowi Błaszczakowi. – odpowiedział min. Waszczykowski.

Czyli raczej, żeby nie zadrażniać relacji polsko-litewskich i polsko-ukraińskich. – stwierdził gospodarz programu.

Raczej będę doradzał ministrowi Błaszczakowi. – odparł szef polskiej dyplomacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Do sprawy odniosła się także wczoraj szefowa rządu Beata Szydło po spotkaniu z premierem Litwy Sauliusem Skvernelisem.

W 2018 roku Polska obchodzi stulecie niepodległości. Z tej okazji został między innymi rozpisany konkurs na wygląd paszportów. Jedna z propozycji, która została zgłoszona w tym konkursie, dotyczyła oczywiście Ostrej Bramy. Natomiast tu jeszcze nic nie jest przesądzone. Nie dokonaliśmy wyboru. Na pewno Polsce zależy na jak najlepszych relacjach z Litwą. – mówiła Szydło.

Premier przytaczała słowa Skvernelisa, iż Litwie także zależy na dobrych relacjach z Polską. Umówiliśmy się, że nasi ministrowie omówią sprawy, które są w tej chwili problematyczne między nami, krok po kroku będziemy je rozwiązywali. – mówiła premier polskiego rządu.

Przypomnijmy, że w lipcu br. MSWiA ogłosiło internetową akcję „Zaprojektuj z nami polski paszport 2018”. Z okazji zbliżającej się 100. rocznicy odzyskania niepodległości MSWiA zaplanowało, ze na stronach wizowych nowego paszportu znajdą się wizerunki 19 postaci, wydarzeń, miejsc i symboli związanych z walką Polaków o niepodległość w 1918 roku. Sześć z tych wizerunków wybiorą internauci w głosowaniu, pozostałych 13 już od początku akcji miało zapewnione miejsce na kartach paszportu. Jedną z propozycji, na którą można głosować, jest Ostra Brama w Wilnie. Natomiast wśród motywów stałych jest wizerunek kaplicy na Cmentarzu Obrońców Lwowa.

Przeciwko umieszczeniu kresowych wizerunków na kartach paszportu zaprotestowały władze Litwy i Ukrainy. Dyskusja na temat pomysłu MSWiA toczyła się również wewnątrz kraju. Ostatnio pomysł umieszczenia wizerunków miejsc na Kresach w paszportach poparł europoseł i czołowy polityk PiS, prof. Ryszard Legutko.

Tydzień temu RMF FM podawało, że według nieoficjalnych informacji MSWiA „po cichu” wycofa się z pomysłu umieszczenia wizerunków Ostrej Bramy w Wilnie i Cmentarza Obrońców Lwowa ze stron wizowych. Jednak na stronie projektu te propozycje wciąż widnieją.

CZYTAJ TAKŻE: Skvernelis: Kaczyński patrzy na Litwę jak na przyjazne państwo

Kresy.pl / TVN 24
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz