W gdańskim porcie wyładowano dzisiaj m. in. 87 czołgów Abrams, 103 bojowe wozy piechoty Bradley i 18 samobieżnych haubic Paladin.

Dowódca logistyki amerykańskich wojsk lądowych w Europie, generał dywizji Steven Shapir przekazał podczas konferencji prasowej, że z z pokładu statku transportowe wyładowano łącznie 1087 sztuk różnego rodzaju sprzętu, w tym czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley i samobieżne haubice Paladin.Statek na swoim pokładzie miał również różnego typu samochody i kontenery z sprzętem przynależnym do 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley w Kansas. Na pokładzie jednostki znajdowali się również amerykańscy żołnierze, którzy mają zadbać o przewiezienie ładunku na zachód Polski, gdzie pozostaną przez najbliższe dziewięć miesięcy. Generał Shapiro tłumaczył, że transport odbędzie się się drogą lądową oraz kolejową i będzie trwać przynajmniej kilka dni.

ZOBACZ TAKŻE: Wypadek ciężarówki US Army na autostradzie pod Bolesławcem [+VIDEO]

Podczas konferencji obecny był także Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Jarosław Mika. Zaznaczył on, że sprzęt pojedzie m.in. do Świętoszowa, Żagania, Bolesławca i Torunia, gdzie stacjonują siły amerykańskie z poprzedniej rotacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Generał Mika zaznaczył, że pośród przybywających do Polski z kolejną rotacją amerykańskich żołnierzy znajduje się wielu, z którymi polscy wojskowi zdążyli się już poznać podczas różnych misji pełnionych w przeszłości, w tym misji w Iraku czy Afganistanie. Takie doświadczenia pomagają we wzajemnych relacjach – uważa gen. Mika. Współpraca z każdym partnerem jest bardzo ważna, a szczególnie ze stroną amerykańską. Ona jest bardzo duża i bardzo mocna – dodał.

Polski generał zaznaczył, że stacjonujący na terenie Polski Amerykanie wezmą udział w wielu ćwiczeniach, w tym w ćwiczeniach Dragon, które rozpoczął się niebawem, a w których udział ma wziąć łącznie ok. 17 tys. żołnierzy z 11 państw. Takie doświadczenie jest bardzo ważne m.in. dla budowania wzajemnych relacji pomiędzy żołnierzami na różnych szczeblach dowodzenia – powiedział generał Mika.

Film z rozładunku amerykańskiego sprzętu:

kresy.pl / tvp.info

Reklama

Tagi:

Dlaczego zdecydowaliśmy się na ograniczenie dostępu do naszych treści?

Ponieważ nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Zawsze ktoś za nie płaci. Jeśli Czytelnicy nie wezmą na swoje barki finansowej odpowiedzialności za istnienie niezależnych, oddolnych inicjatyw dziennikarskich, takich jak Kresy.pl, wówczas na rynku pozostaną wyłącznie niskiej jakości tabloidy oraz media finasowane przez wielkie korporacje, partie polityczne i różnego rodzaju lobbies.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl to 20000 zł. 7-osobowa redakcja pracuje w pełnym wymiarze i praca ta jest naszym podstawowym, najczęściej jedynym, źródłem dochodu. Kresy.pl nie powstają po godzinach, tworzone przez amatorów. Portal jest tworzony przez wykwalifikowanych dziennikarzy oraz specjalistów z zakresu polityki międzynarodowej, którzy codziennie starają się dotrzeć do informacji istotnych z punktu widzenia interesu naszej politycznej wspólnoty.

Jeśli cenisz naszą pracę, jeśli z niej korzystasz i uważasz, że zamknięcie portalu Kresy.pl byłoby stratą, prosimy dołącz do grona osób, które współtworzą finansowe podstawy funkcjonowania naszego serwisu.

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz