W gdańskim porcie wyładowano dzisiaj m. in. 87 czołgów Abrams, 103 bojowe wozy piechoty Bradley i 18 samobieżnych haubic Paladin.

Dowódca logistyki amerykańskich wojsk lądowych w Europie, generał dywizji Steven Shapir przekazał podczas konferencji prasowej, że z z pokładu statku transportowe wyładowano łącznie 1087 sztuk różnego rodzaju sprzętu, w tym czołgi Abrams, bojowe wozy piechoty Bradley i samobieżne haubice Paladin.

Statek na swoim pokładzie miał również różnego typu samochody i kontenery z sprzętem przynależnym do 2. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1. Dywizji Piechoty z Fort Riley w Kansas. Na pokładzie jednostki znajdowali się również amerykańscy żołnierze, którzy mają zadbać o przewiezienie ładunku na zachód Polski, gdzie pozostaną przez najbliższe dziewięć miesięcy. Generał Shapiro tłumaczył, że transport odbędzie się się drogą lądową oraz kolejową i będzie trwać przynajmniej kilka dni.

ZOBACZ TAKŻE: Wypadek ciężarówki US Army na autostradzie pod Bolesławcem [+VIDEO]

Podczas konferencji obecny był także Dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych generał dywizji Jarosław Mika. Zaznaczył on, że sprzęt pojedzie m.in. do Świętoszowa, Żagania, Bolesławca i Torunia, gdzie stacjonują siły amerykańskie z poprzedniej rotacji.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Generał Mika zaznaczył, że pośród przybywających do Polski z kolejną rotacją amerykańskich żołnierzy znajduje się wielu, z którymi polscy wojskowi zdążyli się już poznać podczas różnych misji pełnionych w przeszłości, w tym misji w Iraku czy Afganistanie. Takie doświadczenia pomagają we wzajemnych relacjach – uważa gen. Mika. Współpraca z każdym partnerem jest bardzo ważna, a szczególnie ze stroną amerykańską. Ona jest bardzo duża i bardzo mocna – dodał.

Polski generał zaznaczył, że stacjonujący na terenie Polski Amerykanie wezmą udział w wielu ćwiczeniach, w tym w ćwiczeniach Dragon, które rozpoczął się niebawem, a w których udział ma wziąć łącznie ok. 17 tys. żołnierzy z 11 państw. Takie doświadczenie jest bardzo ważne m.in. dla budowania wzajemnych relacji pomiędzy żołnierzami na różnych szczeblach dowodzenia – powiedział generał Mika.

Film z rozładunku amerykańskiego sprzętu:

kresy.pl / tvp.info
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz