Jak poinformował w sobotę waszyngtoński oddział agencji prasowej Reutres, sekretarz generalny ONZ wyraził swoje zadowolenie w związku z podpisaniem umowy między Talibami i Stanami Zjednoczonymi.

Sekretarz Generelany ONZ Antonio Guterras nazwał porozumienie między Stanami Zjednoczonymi i Talibanem ważnym krokiem w osiągnieciu stabilności w Afganistanie – informuje w sobotę Reuters.

“Sekretarz Generalny jest zadowolony z prowadzonych działań na rzecz długofalowego implementowania pokoju w Afganistanie, dzisiejsze wydarzenia w Doha i Kabulu są wyznacznikiem postępu w tej sprawie” – informowała rzecznik prasowa.

Antonio Guterras podkreśla potrzebę podtrzymywania polityki redukcji agresji, rozwiązanie w niej zawarte mają być dobre dla wszystkich Afgańczyków.

Jak pisaliśmy, w sobotę na terytorium Kataru, delegacje Stanów Zjednoczonych i Talibów podpisały historyczne porozumienie „Przywracające pokój w Afganistanie”.

Strona amerykańska zgodziła się podpisać porozumienie po tygodniowej redukcji walk ze strony Talibanu.

„Jeśli Talibowie i Afgański rząd wypełnią zobowiązania, będziemy na potężnej ścieżce do zakończenia wojny w Afganistanie i powrotu naszych żołnierzy do domu” – mówił w piątek prezydent Donald Trump”. „Zobowiązania reprezentują pokój w nowym Afganistanie, wolnym od Al-Ka’idy, ISIS i innych terrorystycznych organizacji nas krzywdzących”.

Jeżeli strony będą wywiązywać się z porozumienia, USA w przeciągu 135 dni ograniczy swój kontyngent z 12000 do 8600 żołnierzy. Całkowite wycofanie się sił amerykańskich miałoby trwać 14 miesięcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponad 2 tys. Amerykanów i 90 tys. Afgańczyków zginęło w wyniku walk i zamachów, a ponad milion Afgańczyków zostało uchodźcami. Armia afgańska do niedawna zmagała się z dezercją na poziomie 30% w skali roku.

Zadania bojowe Stanów Zjednoczonych w tym regionie zakończyły się sześć lat temu, nie oznaczało to jednak ewakuacji wojsk. Od 2014 roku w Afganistanie przebywa dwadzieścia tysięcy żołnierzy państw NATO, personel amerykański stanowi jego znaczną większość, bo aż dwanaście tysięcy.

Kressy.pl/Reuters

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply