Związki zawodowe niemieckiej policji wzywają do zwiększenia środków bezpieczeństwa na jarmarkach bożonarodzeniowych. Chodzi o wzrost zagrożenia terrorystycznego.

Szef Związku Zawodowego Policji (GdP) Jochen Kopelke uważa, że trzeba bardziej monitorować jarmarki bożonarodzeniowe za pomocą wideo. “Nadzór wideo na jarmarkach bożonarodzeniowych jest pomocnym narzędziem, które należy intensywnie wdrażać, korzystając z najlepszych technologii” – oświadczył, cytowany w sobotę przez portal Deutsche Welle.

Podkreślił, że obecnie robi się to za rzadko, bo zapobiegawczy nadzór często nie jest możliwy z uwagi na ochronę danych.

Szef związku zawodowego zwrócił uwagę, że niemiecka policja i tak jest już mocno obciążona ochroną jarmarków bożonarodzeniowych. “Obecność funkcjonariuszy egzekwuje się poprzez zmianę grafików dyżurów, blokady urlopów i nadgodziny” – zaznaczył.

Podobne zdanie ma Rainer Wendt, szef drugiej organizacji mundurowych Niemieckiego Związku Policyjnego (DPolG). “Z jednej strony policjanci są zajęci ochroną instytucji żydowskich po wybuchu wojny w Gazie. Z drugiej – policja federalna nie może chronić jarmarków bożonarodzeniowych w landach, bo jest zajęta na granicy” – podkreślił.

Zwrócił uwagę, że na granicy również zatrzymuje się osoby, którzy są lub mogą potencjalnie stać się niebezpieczne.

Zwracaliśmy uwagę, że w ostatnim czasie w Niemczech zatrzymano trzech islamistów w wieku 15, 16 i 20 lat. Planowali ataki na jarmarki bożonarodzeniowe.

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji ocenia, że atak Hamasu na Izrael i izraelska ofensywa w Strefie Gazy znacznie zwiększyły zagrożenie terroryzmem w Niemczech. Opublikowana w środę analiza niemieckiego kontrwywiadu wskazuje na zagrożenie ze strony grupy terrorystycznych, jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie (IS).

W Niemczech odnotowano w tym roku znaczny wzrost liczby dochodzeń w sprawie terroryzmu wszczętych przez niemiecką Prokuraturę Generalną. Od początku stycznia do końca września tego roku wszczęto 356 śledztw związanych z terroryzmem islamistycznym. Chodzi głównie o zarzut przynależność do organizacji terrorystycznej.

W tym samym okresie ubiegłego roku Prokuratura Generalna wszczęła 183 śledztwa dotyczące terroryzmu islamistycznego, a w całym 2022 roku spośród 451 dotyczyło go 236 nowych dochodzeń.

Zobacz także: Niemcy: Media: festiwal społeczności żydowskiej w Halle odwołany z obawy przed atakami

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply