Niemieckie służby zwracają uwagę na wyraźny wzrost zagrożenia terroryzmem. Kontrwywiad Niemiec alarmuje, że sytuacja już dawno nie była tak napięta, jak obecnie.

Federalny Urząd Ochrony Konstytucji ocenia, że atak Hamasu na Izrael i izraelska ofensywa w Strefie Gazy znacznie zwiększyły zagrożenie terroryzmem w Niemczech. Opublikowana w środę analiza niemieckiego kontrwywiadu wskazuje na zagrożenie ze strony grupy terrorystycznych, jak Al-Kaida czy Państwo Islamskie (IS), które podburzają zazwyczaj młodych ludzi, przedstawiając ofiary izraelskich bombardowań w Strefie Gazy i kryzys humanitarny na terytorium Palestyny jako część rzekomo antymuzułmańskiej strategii Zachodu.

“Potencjał zagrożenia możliwymi atakami terrorystycznymi przeciwko Żydom oraz żydowskim i izraelskim instytucjom, a także przeciwko całemu  ‘Zachodowi’, znacznie wzrósł” – wskazano w raporcie.

Niemiecki kontrwywiad odnotowuje w dokumencie wezwania do ataków i “podłączanie się” takich grup terrorystycznych, jak Al-Kaida czy Państwo Islamskiego, do konfliktu na Bliskim Wschodzie.

Niemieckie służby uważają, że istniej ryzyko radykalizacji przede wszystkim wśród sprawców działających w pojedynkę, którzy atakują tak zwane miękkie cele za pomocą prostych środków.

Zwracaliśmy uwagę, że w ostatnim czasie w Niemczech zatrzymano trzech islamistów w wieku 15, 16 i 20 lat. Planowali ataki na jarmarki bożonarodzeniowe.

W Niemczech odnotowano w tym roku znaczny wzrost liczby dochodzeń w sprawie terroryzmu wszczętych przez niemiecką Prokuraturę Generalną. Od początku stycznia do końca września tego roku wszczęto 356 śledztw związanych z terroryzmem islamistycznym. Chodzi głównie o zarzut przynależność do organizacji terrorystycznej.

W tym samym okresie ubiegłego roku Prokuratura Generalna wszczęła 183 śledztwa dotyczące terroryzmu islamistycznego, a w całym 2022 roku spośród 451 dotyczyło go 236 nowych dochodzeń.

Zobacz także: Niemcy: Media: festiwal społeczności żydowskiej w Halle odwołany z obawy przed atakami

dw.com / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply