Wystawa o losie Polaków pod okupacją sowiecką

„Sowieckie Piekło 1939-1956” – to tytuł wystawy, którą można oglądać do 30 kwietnia w Muzeum Częstochowskim – Sali Reprezentacyjnej częstochowskiego Ratusza. Wystawa została przygotowana z racji 70. rocznicy wywózki Polaków na Sybir i 70. rocznicy mordu w Katyniu.

Wystawa została przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, przy współpracy IPN oddział w Częstochowie oraz Związku Sybiraków w Częstochowie i Stowarzyszenia „Rodzina Katyńska” w Częstochowie”.

Wystawa ta jest częścią projektu edukacyjnego poświęconego tematyce sybirackiej. Przedstawia losy setek tysięcy obywateli więzionych, deportowanych i zamordowanych przez machinę systemu komunistycznego. Na wystawie można obejrzeć sowieckie instrukcje i rzeczowe informacje oraz portretowe zdjęcia przestraszonych rodzin oraz przepojone bólem listy Sybiraków do bliskich. Na wystawie zaprezentowane są również osobiste pamiątki i dokumenty Sybiraków.

„Wystawa dotyczy jednej z wielu «białych plam» naszych najnowszych dziejów – tragedii Polaków, którzy znaleźli się pod okupacją sowiecką w 1939 r. Przedstawia losy setek tysięcy obywateli więzionych, deportowanych i zamordowanych przez machinę systemu komunistycznego” – czytamy w zaproszeniu na wystawę.

10 lutego 1940 r. mieszkańców Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej dotknęła pierwsza masowa wywózka Polaków do syberyjskich łagrów, oficjalnie nazywana „przesiedleniem”. Historycy przypuszczają, że podczas czterech wielkich deportacji, które trwały do czerwca 1941 r., władze sowieckie zesłały na Syberię łącznie od 1,5 do 2 milionów Polaków.

5 marca 1940 r. sowieckie NKWD, z rozkazu Stalina wymordowało przetrzymywanych w obozach na terytorium ZSRR prawie 19 tys. jeńców wojennych – polskich oficerów. Zbrodni dokonano na części oficerów jednostek Wojska Polskiego działających w czasie kampanii wrześniowej 1939 r., na wschodnich obszarach II Rzeczypospolitej. Ok. 15 tysięcy polskich oficerów skupiono w trzech obozach specjalnych: kozielskim, ostaszkowskim i starobielskim. Ofiary dokonanej zbrodni stalinowskiej były pogrzebane w zbiorowych mogiłach – w Katyniu pod Smoleńskiem, Miednoje koło Tweru i Piatichatkach na przedmieściu Charkowa.

KAI/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply