Według ustaleń Radia Wolna Europa rząd Viktora Orbána zgodził się na kolejny pakiet sankcji wymierzony w Rosję, pod warunkiem, że rozbudowa węgierskiej elektrowni atomowej nie zostanie objęta ograniczeniami.

Węgierska redakcja Radia Wolna Europa ustaliła, że rząd Viktora Orbána zgodził się na sankcje wymierzone w rosyjskie dostawy skroplonego gazu ziemnego. Budapeszt zatwierdził nowy pakiet, ale pod warunkiem, że rozbudowywana elektrownia atomowa w Paks przy udziale Rosatomu nie napotka na ograniczenia.

Rząd Węgier na początku wykluczył poparcie jakichkolwiek sankcji skierowanych w rosyjski sektor gazowy ze względu na bezpieczeństwo dostaw. Jednakże kraje UE uzgodniły nowy pakiet wypracowany po miesiącu negocjacji. Nowe obostrzenia mają utrudnić Kremlowi dostęp do technologii i ograniczyć jego przychody z eksportu surowców energetycznych.

“Z radością przyjmuję porozumienie w sprawie naszego 14. pakietu sankcji wobec Rosji. Ten bezkompromisowy pakiet w jeszcze większym stopniu uniemożliwi Rosji dostęp do kluczowych technologii. Pozbawi Rosję dalszych przychodów z energii. Zajmie się także flotą cieni Putina i siecią bankowości za granicą” – Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

 

Nowy pakiet sankcji gospodarczych wymierzonych w Rosję musi zostać zaakceptowany przez ministrów spraw zagranicznych państw  UE na posiedzeniu w Luksemburgu, które jest zaplanowane 24 czerwca.

Węgierski Urząd Energii Atomowej w sierpniu 2022 r. udzielił licencji na budowę dwóch nowych reaktorów w elektrowni jądrowej Paks rosyjskiemu Rosatomowi. Węgry zamierzają rozbudować Paks o dwa rosyjskie reaktory VVER, każdy o mocy 1,2 gigawata. Obecnie elektrownia składa się z czterech małych rosyjskich reaktorów o łącznej mocy około 2 gigawatów, które rozpoczęły pracę w latach 1982-1987.

W 2009 roku węgierski parlament zatwierdził budowę dwóch nowych bloków energetycznych tej elektrowni jądrowej. W 2014 roku projekt został przyznany Rosatomowi bez przetargu.Koszt budowy szacowano na 12,5 mld euro. W 2016 roku Rosjanie przyznali Węgrom kredyt o wartości 10 mld euro właśnie na rozbudowę elektrowni jądrowej w Paks.

money.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply