Holandia przekaże Ukrainie Patrioty

Holandia i inny kraj dostarczą Ukrainie system Patriot. Minister obrony Kajsa Ollongren ogłosiła w piątek, że udało się zebrać części, które następnie mogą utworzyć kompletny system.

Minister nie ujawniła, który inny kraj pomagał w dostarczaniu systemu. Uważa, że ​​zaangażowany kraj powinien to ogłosić. Pracowała nad osiągnięciem tego celu od jakiegoś czasu.

Ollongren stwierdziła, że obrona powietrzna jest kluczowa dla Ukrainy, która w ten sposób będzie w stanie oprzeć się wielu rosyjskim atakom.

Uważa, że ​​to „bardzo dobra wiadomość”, że Rumunia ogłosiła, że ​​w tym tygodniu dostarczy system Patriot. Minister dodała również, że Stany Zjednoczone również pracują nad tym, aby bardziej pomóc ukraińskiemu wysiłkowi wojennemu.

W przeszłości Holandia dostarczała niezbędne komponenty do systemu Patriot, takie jak rakiety i wyrzutnie. Ukraina stwierdziła, że ​​potrzebuje kolejnych siedmiu systemów Patriot.

Minister nie ujawniła kiedy Patrioty trafią na Ukrainę.

Czytaj: Rumunia zdecydowała się przekazać Ukrainie system Patriot

Jak informowaliśmy, Stany Zjednoczone przyspieszą dostarczenie systemów Patriot dla Ukrainy kosztem dostaw do innych krajów sojuszniczych, w tym Polski. Decyzję amerykańskiego rządu ogłosił rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby.

John Kirby powiedział, że przez ponad dwa lata na polecenie prezydenta Joe Bidena Waszyngton traktował priorytetowo wzmocnienie obrony powietrznej Ukrainy. Zaznaczył, że w ostatnim czasie Rosja przy pomocy rakiet oraz dronów zintensyfikowała ataki na infrastrukturę krytyczną oraz cywilną Kijowa.

Do decyzji USA odniosło się polskie Ministerstwo Obrony Narodowej, które opublikowało oficjalny komunikat, w którym resort poinformował, że decyzja o zmianie priorytetu dostaw została podjęta wspólnie.

“Decyzja ws. przekierowania dostaw z zamówień sojuszników i partnerów USA jest wspólna i dowodzi solidarności międzynarodowej w zakresie wsparcia Ukrainy. Kontrakty na rzecz Sił Zbrojnych RP będą realizowane przez USA, jedyna zmiana dotyczy przesunięcia terminu dostaw części z bardzo szerokiego zakresu uzbrojenia i sprzętu wojskowego, który pozyskujemy w Stanach Zjednoczonych. Nie wpłynie to tym samym na gotowość naszych jednostek”.

Kresy.pl / nltimes.nl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply