Firma Rheinmetall podpisała kontrakt ramowy na dostarczenie dla Bundeswehry pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm. Wartość zamówienia wynosi 8,5 mld euro i jest ono największe w historii przedsiębiorstwa.

W czwartek w Koblencji przedstawiciele firmy Rheinmetall podpisali kontrakt ramowy na dostawę amunicji artyleryjskiej 155 mm dla Bundeswehry o wartości do 8,5 miliarda euro. W imieniu niemieckiego rządu dokument podpisała Annette Lehnigk-Emden prezes Federalnego Urzędu ds. Wyposażenia, Technologii Informacyjnych i Wsparcia Technicznego Bundeswehry.

Obowiązująca umowa między przedsiębiorstwem a Bundeswehrą została rozszerzona. Głównym celem zamówienia jest uzupełnienie zapasów niemieckiego wojska, ale i wsparcie Holandii, Estonii, Danii oraz Ukrainy. Dostawy mają się rozpocząć na początku 2025 r.

Czytaj: Niemiecki Rheinmetall otworzył na Ukrainie zakład naprawczy i produkcyjny pojazdów opancerzonych

Jednocześnie zakontraktowano wstępne odstąpienie od umowy ramowej, aby zapewnić wykorzystanie mocy produkcyjnych nowej fabryki budowanej w Unterluess w Dolnej Saksonii, która jest w fazie rozruchu. Zamówienie to obejmuje również dostawę pocisków kalibru 155 mm w różnych wersjach o wartości wynoszącej około 880 mln euro. Dostawy mają się również rozpocząć w 2025 r. W nadchodzących latach spodziewana jest również dalsza zwiększona liczba zamówień.

Rheinmetall będzie wytwarzać cały łańcuch produkcyjny amunicji artyleryjskiej w fabryce Unterluess w Dolnej Saksonii, aby móc zaoferować „pełny strzał” z jednego źródła pocisków, zapalników, ładunków wybuchowych oraz ładunków napędzających pocisk z lufy po strzale. Roczna zdolność produkcyjna na poziomie 100 000 pocisków będzie osiągana na miejscu od drugiego roku produkcji i wzrośnie do 200 000 rocznie.

Czytaj: W Polsce powstanie nowa fabryka amunicji artyleryjskiej

rheinmetall.com/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply