Władimir Putin ogłosił gotowość do rozmów z państwami NATO w kwestii bezpieczeństwa na obszarze Eurazji- informuje Rzeczpospolita. Zaznaczył, że do spotkania może dojść, gdy wszystkie strony będą do tego gotowe.

Jak informuje Rzeczpospolita podczas spotkania z absolwentami uczelni wojskowych Putin powiedział, że jest gotowy podjąć rozmowy z krajami NATO. Oznajmił, że podczas spotkania z kierownictwem rosyjskiej dyplomacji nakreślił wizję prac nad stworzeniem “równego i niepodzielnego bezpieczeństwa w Eurazji”.

“Jesteśmy gotowi na szeroką międzynarodową dyskusję na temat tych kluczowych kwestii zarówno z naszymi kolegami z Szanghajskiej Organizacji Współpracy, Wspólnoty Niepodległych Państw, Euroazjatyckiej Wspólnoty Gospodarczej, BRICS, jak i innych międzynarodowych stowarzyszeń, między innymi państw europejskich i NATO” – powiedział Władimir Putin

Prezydent Rosji zaznaczył, że do tych rozmów mogłoby dojść w momencie, gdy wymienione przez niego organizacje międzynarodowe byłyby do tego gotowe. Władimir Putin obiecał także doskonalenie systemu zarządzania wojskami i uzbrojeniem oraz zwiększenie efektywności i jakości szkolenia żołnierzy, jak również prowadzenie ćwiczeń, w tym z udziałem zaprzyjaźnionych państw, informuje Rzeczpospolita.

W trakcie spotkanie z absolwentami uczelni wojskowych Putin powiedział, że Rosja będzie dalej rozwijać swoją triadę nuklearną “jako gwarancje strategicznego odstraszania i utrzymania równowagi sił na świecie”.

Przypominamy, w zeszłym tygodniu podczas spotkania z kierownictwem MSZ w Moskwie prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył, że rosyjska armia wstrzyma ogień, jeśli ukraińskie wojska wycofają się z anektowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów, a władze Ukrainy zobowiążą się do niewstępowania do NATO.

“Nasze zasadnicze stanowisko jest takie, że Ukraina musi mieć status neutralnego, niezaangażowanego i wolnego od broni nuklearnej kraju” – oświadczył rosyjski prezydent.

“Gdy tylko w Kijowie zadeklarują, że są gotowi na taką decyzję i rozpoczną realne wycofywanie wojsk z tych rejonów, a także oficjalnie ogłoszą porzucenie planów wstąpienia do NATO – z naszej strony natychmiast, dosłownie w tym samym czasie za minutę wydany zostanie rozkaz zawieszenia broni i rozpoczęcia negocjacji” – stwierdził prezydent Rosji.

rp.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply