Sąd Okręgowy w Warszawie zdecydował o przedłużeniu tymczasowego aresztowania dla ks. Michała Olszewskiego o kolejne trzy miesiące. Obrońca duchownego dr Michał Skwarzyński powiedział, że decyzja ma charakter polityczny.

Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do wniosku prokuratury i postanowił przedłużyć o kolejne trzy miesiące tymczasowy areszt dla ks. Michała Olszewskiego SCJ, prezesa Fundacji Profeto, beneficjenta Funduszu Sprawiedliwości.

Obrońca duchownego dr Michał Skwarzyński powiedział, że postanowienie sądu ma charakter polityczny. Zaznaczył, że w piśmie procesowym wykazywał, że zarzuty stawiane ks. Olszewskiemu w zakresie uzyskania grantu są sprzeczne z prawem Unii Europejskiej. “Tymczasem prokurator kreuje zarzuty na podstawie braku doświadczenia przez Fundację Profeto i braku odpowiednich zapisów w statucie instytucji” – oznajmił obrońca.

Przypomnijmy, pod koniec marca sąd zadecydował o trzymiesięcznym areszcie dla trzech podejrzanych w śledztwie dotyczącym nieprawidłowego wykorzystania środków z Funduszu Sprawiedliwości. Wśród tymczasowo aresztowanych są dwaj urzędnicy, a także ksiądz Michał Olszewski ze zgromadzenia sercanów – beneficjent funduszu i szef Fundacji Profeto. Duchowny usłyszał zarzuty z art. 231 i 296 Kodeksu karnego. Chodzi tu o przekroczenie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego, przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów i wyrządzenie szkody majątkowej znacznych rozmiarów. Łączna kara maksymalna to 10 lat więzienia.

30 kwietnia Sąd Okręgowy w Warszawie w osobie Piotra Kluza, byłego wiceministra w rządzie Donalda Tuska, rozpatrzył zażalenie na trzymiesięczny areszt ks. Olszewskiego. Wcześniej opublikowano list otwarty w obronie kapłana. Podpisało się pod nim kilkudziesięciu dziennikarzy. Autorzy zwracają uwagę na nadużycia, jakich dopuszczono się wobec księdza. 22 maja Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy postanowienia sądu I Instancji o zastosowaniu tymczasowego aresztowania wobec trójki podejrzanych w śledztwie, w tym wobec ks. Michała Olszewskiego.

Mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego informował w w maju, że po doniesieniach medialnych dotyczących księdza jego sytuacja na terenie aresztu wygląda gorzej.

„Wzbudza to oczywiście agresję współwięźniów, którzy mogą mieć telewizory w celach. I szykanują ks. Olszewskiego w sposób werbalny, są wyzwiska, (…) to jest permanentne, także w nocy. Sytuacja psychiczna ks. Olszewskiego jest fatalna” – powiedział Wąsowski na antenie Radia Maryja. Podkreślił, że „cały czas obrona nie dostała dostępu do materiału dowodowego”, mając faktycznie „dużo mniejszy dostęp niż media, które znajdują dziwnym trafem różne elementy materiału dowodowego, na którym opiera się prokuratura”.

„Nie możemy być obecni przy jakimkolwiek przesłuchaniu kluczowych świadków, odmawia nam tego konsekwentnie prokuratura, zasłaniając się dobrem śledztwa. Z tym, że to dobro śledztwa potem wychodzi w mediach i są publikowane informacje o tym, co przed obrońcami prokuratura tak pilnie strzeże” – wyjaśnił pełnomocnik. W jego ocenie, w sprawie ks. Olszewskiego i Fundacji Profeto „mamy niemal same argumenty polityczne”. Podkreślił też, że to w mediach, a nie w prokuraturze, toczy się postępowanie przygotowawcze i to tam ujawniane są dowody.

dorzeczy.pl/Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply