Prokurator Generalny Adam Bodnar powołał Zespół ds.przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami. Jego zadaniem będzie m. in. opracowanie nowych wytycznych, które mają zapewnić właściwą reakcję organów władzy państwowej.

Jak informuje Prokuratura Krajowa Adam Bodnar “dostrzegając wagę problematyki związanej z przeciwdziałaniem mowie nienawiści i przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami” postanowił zarządzeniem z dnia 12 czerwca 2024 r. powołać zespół, którego “celem jest przygotowanie założeń systemowej, kompleksowej i szczegółowej strategii przeciwdziałania takim zachowaniom i ich karania”.

Pracami będzie kierować dr Aleksandra Gliszczyńska-Grabia, która jak informuje prokuratura, jest “ekspertką w zakresie prawa antydyskryminacyjnego specjalizująca się m. in. w prawnych aspektach przeciwdziałania antysemityzmowi, ksenofobii oraz dyskryminacji na tle rasowym i religijnym, systemie ochrony  praw człowieka ONZ oraz w ochronie i prawnych granicach wolności wypowiedzi”.

Do głównych zadań Zespołu będą należały:

 • analiza sposobów reagowania na przestępstwa motywowane uprzedzeniami przez właściwe organy państwa, w tym jednostki organizacyjne prokuratury,
 • wskazanie podstawowych obszarów braku właściwej reakcji, zwłaszcza w aspekcie obowiązującego sytemu prawnego, wraz z projektami zmian legislacyjnych,
 • przeprowadzenie analizy orzecznictwa Sądu Najwyższego i sądów powszechnych  związanego ze stosowaniem przepisów, dotyczących przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami.
 • prowadzenie konsultacji z sędziami, prokuratorami i przedstawicielami innych zawodów prawniczych oraz organizacji społecznych w celu ustalenia najistotniejszych problemów związanych z doborem właściwych narzędzi przeciwdziałania mowie nienawiści i przestępstwom motywowanym uprzedzeniami,
 • inicjowanie badań zmierzających do diagnozowania zjawisk sprzyjających rozpowszechnianiu mowy nienawiści i przestępstw motywowanych uprzedzeniami.

Prokuratura Krajowa informuje, że zespół opracuje nowe wytyczne i polecenia, które “mają zapewnić właściwą reakcję organów władzy państwowej w związku z przestępstwami tego rodzaju, ze szczególnym uwzględnieniem problemu mowy nienawiści obecnej w Internecie”.

Ponadto przygotuje “zbiór dobrych praktyk i rekomendacji co do metod przeciwdziałania takim zachowaniom”. W ramach współpracy Krajową Szkołą Sądownictwa i Prokuratury Zespół przygotuje materiały szkoleniowe dla sędziów i prokuratorów dotyczące tego zagadnienia.

Prokuratura Krajowa/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. Roman1
  Roman1 :

  Ciekawe, czy pierwszymi oskarżonymi będą: Duda, Hołownia, Tusk oraz niemal wszyscy przedstawiciele rządu i mediów za mowę nienawiści w stosunku do prezydentów Rosji i Białorusi oraz narodów tych państw. Jeśli nie, to praca zespołu będzie fikcją.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Ten tylko wzorem bolszewików powołuje różne organy do prześladowania Polaków,bo nie widze przeciwdziałania antypolonizmowi za to antysemityzm jak zwykle jest.Ci to mają wpływy.