W Kijowie miała miejsce ostatnia runda negocjacyjna w sprawie podpisania dwustronnej umowy o bezpieczeństwie między Polską a Ukrainą.

Na polecenie Wołodymyra Zełenskiego zastępca szef kancelarii głowy państwa Ihor Żółkiew przeprowadził ostatnią rundę negocjacji w sprawie podpisania dwustronnej umowy o bezpieczeństwie z Polską. Ukrainę reprezentowali W delegacji znaleźli się także drugi zastępca szefa kancelarii Roman Mashovets, wiceminister spraw zagranicznych Andrii Sybiha.

Polskiej delegacji przewodniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Robert Kupiecki. Igor Żółkiew oznajmił, że obie strony wykonały skomplikowaną pracę, dzięki której zawarcie dwustronnej umowy o bezpieczeństwie nastąpi niebawem.

“Rola Polski w pomocy Ukrainie i przybliżeniu naszego zwycięstwa jest nie do przecenienia. To będzie naprawdę ambitne porozumienie, odzwierciedlające większość naszych osiągnięć i wspólne plany na przyszłość” – szef kancelarii prezydenta Ukrainy Ihor Żółkiew.

Czytaj: Wicepremier Ukrainy: Bez sojuszu z Polską nie będziemy w stanie wygrać z Rosją

Jak informuje strona ukraińska obie strony odnotowały poczyniony postęp i zaplanowały dalsze działania mające na celu sfinalizowanie  umowy i jej podpisanie w najbliższej przyszłości. Ukraina i Polska zawrą porozumienie zgodnie Wspólną Deklaracją Wsparcia dla Ukrainy G7 z lipca 2023 r. Ukraina zawarła już 17 dwustronnych umów o bezpieczeństwie.

Polska dołączyła do deklaracji G7 w sprawie gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy w styczniu bieżącego roku. Wiadomość została zakomunikowana w trakcie spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim,premier Donald Tusk przyznał, że Polska dołączyła do deklaracji grupy G7. “Będziemy współpracować również w innych formatach. Polska dołączyła do deklaracji grupy G7 – ta deklaracja ma mobilizować kraje demokratyczne na rzecz wsparcia Ukrainy” – strona Kancelarii Premiera.

president.gov.ua/Kresy.pl

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply